Ministerstvo spravedlnosti plánuje zvýšit poplatky za soudní řízení, řadu z nich i na dvojnásobek

Vláda schválila novelu ministerstva spravedlnosti. Poplatky za zahájení soudního sporu se zvýší v některých případech na dvojnásobek. Změna se týká například poplatku za zjištění nebo popření rodičovství nebo na vypořádání společného jmění manželů. Podle ministerstva vyšší částky lépe odráží aktuální podmínky a motivují k tomu, aby se strany pokoušely řešit rozpory mimosoudně.

Praha (Aktualizováno: 13:41 17. 2. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zdražit mají i návrhy uplatněné elektronickými platebními rozkazy. Ilustrační foto | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Novelu ministerstva spravedlnosti na pondělním zasedání schválila vláda. Podle resortu by mimo jiné měla odradit od podávání žalob bez šance na úspěch.

Resort spravedlnosti chystá novelu o hromadných žalobách. Firmy se bojí konkurenčního boje

Číst článek

Novela se týká vybraných poplatků, ministerstvo argumentuje tím, že poslední plošné zvýšení nastalo v roce 2011. Vyšší částky by měly podle resortu také lépe odrážet aktuální podmínky.

Ministerstvo v návrhu upozorňuje na to, že poplatky mají regulovat přístup k soudům. Neměly by na jednu stranu bránit v přístupu ke spravedlnosti. Zároveň musí být vysoké tak, aby odradily od žalob, které mají malou či žádnou šanci na úspěch.

Odrážet by měly také životní úroveň a motivovat k tomu, aby se strany pokoušely své rozpory řešit mimosoudně. Současně mají alespoň částečně pokrýt náklady státu za chod justice.

Zdraží i správní soudnictví

Na dvojnásobek ze současné tisícikoruny tak mají vzrůst poplatky za zahájení sporu, ve kterém jde o méně než 20 000 korun. U sporů s předmětem do 40 milionů korun se dosud platí pět procent ze sporné částky, nově by k tomu měly přibýt 2000 korun navíc. Na dvojnásobek, tedy na 4000 korun, se zvedá i poplatek za návrh na zahájení řízení o vypořádání společného jmění manželů. Poplatek u zjištění nebo popření rodičovství vzroste na 3000 korun.

90 procent případů občan vs. stát se vyřeší do 961 dní. Změřili jsme, jak pracuje spravedlnost

Číst článek

Zdražit mají i návrhy uplatněné elektronickými platebními rozkazy. Pokud jde o méně než 20 000 korun, měl by návrh stát 1500 korun. Na dvojnásobek, tedy 4000 korun, mají zdražit i návrhy na zahájení sporu, ve kterých nejsou předmětem peníze. Stejně bude stát i návrh na náhradu nemajetkové újmy v penězích.

Zdražují se i poplatky ve správním soudnictví, například podání kasační stížnosti k Nejvyššímu správnímu soudu bude stát dvojnásobek, tedy 10 000 korun. Nově má být zpoplatněno zahájení řízení ohledně zápisu nebo změny svěřenských fondů.

I když vůči novele zákona vznesla připomínky řada ministerstev i dalších subjektů, ministerstvo nakonec návrh předložilo vládě bez rozporů. Návrh nyní posoudí Poslanecká sněmovna.

Tereza Kráčmarová, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme