Poplatky za vyjmutí pozemků z půdního fondu se zatím nesníží

Cena za vyjmutí pozemku ze zemědělského půdního fondu se zřejmě v nejbližší době měnit nebude. Uvedl to při dnešní návštěvě Karlovarského kraje ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS). Poplatky od ledna prudce stouply kvůli rostoucímu zájmu o výstavbu solárních elektráren.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zelená linka

Zelená linka | Foto: Honza Ptáček | Zdroj: Český rozhlas

Kvůli vyhlášce, kterou se sněmovna snažila omezit zabírání parcel na solární elektrárny, musí případní zájemci o vyjmutí zaplatit na poplatcích daleko vyšší cenu.

Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa řekl, že radikální změnu vyhlášky resort v současné době zatím nechystá. Připustil ale další jednání, která by vedla k určitému kompromisu.

„Obávám se, že rychlá legislativní změna tady neprojde, ale dají se hledat nějaké dílčí změny. Už jsme o tom jednali jak se zástupci ministerstva průmyslu, tak ministerstva pro místní rozvoj a snažíme se hledat rozumné řešení,“ uvedl Chalupa.

Podle něj se připomínky k výši poplatků objevují z mnoha krajů. Například v Chebu chtěli letos pokračovat s budováním průmyslového parku, ale právě kvůli poplatkům za vyjmutí zemědělské půdy investici město zastavilo a odložilo na neurčito.

„Slyším argumenty jak těch, že míra bezdůvodného odnímání zemědělské půdy včetně té nejvíce kvalitní na účely, které nemají se zemědělstvím nic společného, je opravdu vysoká. Na druhou stranu slyším o projektech, které jsou pro města a obce důležité. Je to o hledání vyváženého stavu i z hlediska dopadu na státní rozpočet,“ dodal Chalupa.

Andrea Strohmaierová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme