Poplatky za znečišťování ovzduší by měly podniky motivovat k modernizaci

Senátoři dnes zřejmě zachovají poplatky za vypouštění škodlivin do ovzduší. Poslanci totiž továrnám tuto povinnost odpustili, což vyvolalo vlnu nevole v regionech, kde se lidé dusí smogem. Resort ministerstva průmyslu a obchodu, který zrušení poplatků prosazoval, kritizují ekologické organizace i vedení obcí a měst. Ministerstvo životního prostředí naopak stojí o zvýšení poplatků.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kouřící komín (ilustrační foto)

Kouřící komín (ilustrační foto) | Foto: F. Tichý

Vláda původně navrhla poplatky v letech 2017 až 2021 zvýšit na 3,5násobek současné sazby, poslanci naopak do zákona zapracovali jejich úplné zrušení do devíti let. Výbory horní komory připravily dva pozměňovací návrhy a dnes by je měl projednat na své schůzi senát jako celek.

Výbor pro životní prostředí doporučuje poplatky zachovat. „Návrh, který jsme připravovali s ministerstvem životního prostředí, je více motivační, protože dává možnost, aby podniky, které se přiblíží evropským normám, ještě dříve, než jim to bude nakázáno, aby jim byly vyměřeny poplatky menší než nulové,“ říká místopředseda výboru Karel Šebek z ODS.

Přehrát

00:00 / 00:00

O platbách za vypouštěné emise mluvili v poledních Ozvěnách dne viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Jan Rafaj a Jan Freidinger z hnutí Greenpeace

Podle senátorky za ČSSD Evy Richtrové by poplatky měly podniky motivovat k modernizaci tak, aby vypouštěly co nejméně emisí.

„Po roce 2021 je tam konstantní odvod poplatků, žádné zvyšování. To je vstřícné i pro průmysl. Samozřejmě všechny teplárny a vůbec všichni se snaží vylepšovat svoje technické zázemí. Tím, že budou dosahovat lepších a lepších kvalit svého zařízení a méně vypouštěného znečišťování, tak se dostanou na úlevy. V konečné fázi se jejich odvod, poplatek, nebude zvyšovat,“ vysvětluje.

Manažeři velkých firem ale upozorňují, že už teď investují obrovské sumy do lepších technologií. Podniky navíc nevylučují, že pokud politici poplatky zachovají, promítne se to do vyšších cen za teplo a energie.

Podle ředitelky ostravského sdružení Čisté nebe Markéty Ubíkové by ale firmy poplatky platit měly: „Je to motivační faktor. Tady jsou neustále překračovány hodnoty prachu, takže by pořád vlastně měli platit za to, co vypouští. Je to základní princip ekologické evropské politiky – znečišťovatel platí.“

Andrea Brtníková, Václava Marešová, Zbyněk Zykmund, krw Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme