Popovodňové situaci čelí lidé hrází solidarity

Pomoc oblastem postiženým záplavami neutuchá. Lidé pomáhají prací, materiální pomocí i penězi. Důležitou pomoc po záplavách zajišťuje také církev. Česká katolická charita dosud vybrala dva a půl miliónu korun.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ruce

ruce | Foto: Corbis

Deset miliónů korun jí poskytnou zahraniční charity a další peníze by měla vynést sbírka, kterou vyhlásila Česká biskupská konference. Na povodňové konto humanitární organizace ADRA do dnešního dne lidé poslali 9,6 miliónu korun. Charitní pracovníci navštívili téměř stovku měst a obcí postižených záplavami. Zmapovali potřeby humanitární pomoci a do všech míst ji opakovaně doručili.

Záplavy si celkem vyžádaly 15 obětí. Přímo ve vodě našlo smrt zřejmě deset lidí, ostatní zahynuli například po námaze spojené se záchrannými pracemi či po pádu podmáčeného stromu. Tělo poslední oběti se našlo dnes na poli u Mělníka. Dvapadesátiletý muž byl pohřešovaný už od 14. srpna. Podle policie se utopil proto, že nerespektoval pokyny k evakuaci a byl se projet s přítelem na kánoi.

Ústřední krizový štáb za jednu z dalších priorit považuje kvalitu řek, do níž kvůli odstavených čističkám proudí splašky. Co nejdříve by měla být voda čištěná alespoň mechanicky. Zatím se podařilo zajistit tento způsob čištění v Jižních Čechách s výjimkou Budějovic. Rozbory vody i půdy jsou připraveny zajistit laboratoře hasičů, Státního úřadu pro jadernou bezpečnost a České inspekce životního prostředí.

Česko má dostatek dezinfekčních látek pro území poničená povodní. Přesto krajské krizové štáby mají nejpozději do zítřka upřesnit, kolik těchto prostředků budou potřebovat. Stát tak chce s předstihem zajistit výrobu a plynulé zásobování. Zatím totiž spotřeba dezinfekčních prostředků zdaleka nedosáhla úrovně jako při ničivých záplavách před pěti lety na Moravě. Přitom například jen v Ústí nad Labem už vědí, že budou potřebovat 50 tun dezinfekčních prostřeků.

Energetikům na severu Čech se podařilo zapojit další trafostanice - skoro 50 jich ale stále nefunguje. Nejvíce odpojených trafostanic, celkem 33, zůstává na Litoměřicku. Další jsou na Děčínsku a na Ústecku. Bez zemního plynu jsou už jen v úseku Dubí-Bystřice na Teplicku. Od zítřka už bude mít zřejmě většina lidí v Ústí nad Labem teplou vodu. Zatím se ale neví, kdy teplo doputuje do domácností i v nejpostiženější městské části, ve Střekově, kde jsou výměníkové stanice ještě v horším stavu než ve středu města. Od dodávky tepla tam bylo odpojeno na 4000 bytů a 80 domů.

V Praze má opět elektřinu už více než polovina zatopených domů. V dalších více než 3 tisícovkách ale dosud nefunguje. Energetici dnes začali pracovat i v nejvíce postižených oblastech metropole - v Holešovicích a v Karlíně. Zapojili další trafostanice i na Starém Městě či na Štvanici. V celé Praze mají být dodávky elektřiny obnoveny do konce září.

Ve Zbraslavi hrozí nebezpečí, že se po záplavách začnou propadat silnice. Do této pražské čtvrti proto mohou až do odvolání vjíždět jen místní obyvatelé, záchranáři a městská hromadná doprava. Pro ostatní auta je oblast uzavřena. V obou směrech je vyznačena objížďka, na místě je dopravní policie. Od pondělí pojede v Praze metro B ze Zlíčína až na Smíchovské nádraží. Do Radlické ulice v pátém pražském obvodě se vrátí automobily.

Obyvatelé a podnikatelé pražského Karlína mohou do oblasti od Švábek po Florenc ode neděle svými auty přijíždět o hodinu dříve, tedy od 17:00 do 21:00. Pro další automobilový provoz ale čtvrť zůstává uzavřena. Vjezd je povolen pouze záchranářským jednotkám a mechanizaci, která likviduje následky povodní. Místní lidé a živnostníci mají do těchto míst pěšky vstup volný.

Záplavami nejvíce postižené pražské části Karlín a Holešovice nutně potřebují další dobrovolníky na likvidaci povodňových škod. Ti se mohou hlásit na pražských telefonních číslech 2491 6805, 2491 2430 a 2492 3811. Potřebná je minimálně stovka lidí, ale práce se najde i pro 500 dobrovolníků.

Přibližně 150 vojáků z opavské a z hlučínské posádky pomáhá v jižních Čechách uklízet následky povodní. Mají s sebou i těžkou technikou, aby mohli z trosek vyprošťovat věci a případně i opravovat protržené hráze a čistit koryta řek. V hlavním městě zase pracují tři desítky vězňů z Opavska. Pomáhají hlavně v silně poškozeném Karlíně. Ubytováni jsou ve Vinařické věznici. Jde o vězně, kteří byli odsouzeni především za nedbalostní zločiny a mají volnější režim. V Praze mají zůstat asi dva týdny.

Obec Tchořovice žádá o finanční příspěvěk na obnovu jejich zdevastovaných domovů. Protržené hráze čtyř rybníků jim zaplavily 30 domů, některé z nich budou muset být strženy. Prosí o jakoukoliv částku, kterou můžete zaslat na účet České spořitelny: 680 318 329 / 0800 variabilní symbol 66 78 71.

Nevidomí a težce zrakově postižení občané se mohou se svými naléhavými potřebami obracet na Nadační fond Českého rozhlasu na krizovou linku : 02/ 21 55 12 19. Hledají se také dobrovolnící pro krizovou osobní asistenci a průvodcovské služby pro nevidomé a těžce zrakově postižené občany postihnuté záplavami.

Středočeský kraj stále potřebuje vysoušeče a větší množství desinfekčních prostředků. Vaše nabídky přijímá krizový štáb na telefonním čísle 0312 / 234 305. V rámci humanitární pomoci zřídil hejtman Středočeského kraje Petr Bendl povodňové konto u Komerční banky, jeho číslo je 27 - 66 03 97 02 57 / 0100, variabilní symbol 500.

Neděle je poslední den kdy je pražská měststká hromadná doprava ještě zadarmo. Od pondělí se bude opět jezdit na platný lístek nebo jízdní doklad. Novinkou je ale prodloužená časová lhůta jednotlivých jízdenek. Na osmikorunovou jízdenku bude možné cestovat třicet minut a na dvanáctikorunovou jízdenku devadesát minut.

Národní galerie v Praze otevře od úterka své expozice všem návštěvníkům zdarma a to až do 1. září. Vybírat se bude pouze dobrovolné vstupné. Takto vybraná částka bude věnována na povodňové konto Nadace Člověk v tísni. Návštěvníci si mohou prohlédnout expozici Umění 19.,20. a 21. století ve Veletržním paláci, expozici Evropské umění od antiky do závěru baroka ve Šternberském paláci a expozici Umění manýrismu a baroka v Čechách v klášteře svatého Jiří na Pražském hradě.

Národní galerie chce také vyjít vstříc rodinám a dětem, které kvůli záplavám nenastoupí 2. září do svých škol. Až do 16. září bude pro všechny děti i pro jejich průvodce (rodiče, prarodiče, pedagogy) vstup do výše uvedených expozic zdarma. Zbylé dvě stálé expozice Národní galerie, klášte sv. Anežky České a zámek Zbraslav zůstávají kvůli poškození budov záplavami prozatím uzavřeny.

Naši posluchači, kteří volají na naši pražskou linku 21 55 22 22 s nabídkami pomoci, se také ptají, kam mohou přispět na obnovu pražské zoologické zahrady v Troji. Takže povodňové konto společnosti BLANÍK and CITY MEDIA zřízené u ČSOB má účet číslo 18 18 18 185 / 0300 .

Milan Kopp, Jana Zemanová, Eva Hanzlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme