Poprvé se sejde nová sněmovna, jejím předsedou bude nejspíš Jan Hamáček

Složením slibu zahájí odpoledne poslanci ustavující schůzi Poslanecké sněmovny. Nově bude mít zřejmě čtyři místopředsedy. Šéfem dolní komory parlamentu se stane sociální demokrat, nejspíš Jan Hamáček. Na tom už se dohodli zástupci ČSSD a hnutí ANO, které namísto předsedy sněmovny obsadí křeslo ministra financí. A dál se bude vyjednávat i o budoucí vládě.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Hamáček z ČSSD

Jan Hamáček z ČSSD | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Hnutí ANO stojí o křeslo ministra vnitra. Podle Andreje Babiše by resort mohl vést ředitel české kanceláře Transparency International David Ondráčka.

Je to první jméno ministra, které v souvislosti s možnou vládou ČSSD, ANO a KDU-ČSL zaznělo. „Nevidím důvod, proč by naše hnutí nemohlo nominovat například pana Ondráčku na ministra vnitra, který se tady angažuje v boji proti korupci," řekl Babiš.

Přehrát

00:00 / 00:00

O obsazení ministerských i sněmovních postů natáčela Jana Čermáková

David Ondráčka by o post ministra vnitra stál, pokud by se na tom shodly všechny tři případné koaliční strany. A právě s tím může být problém. Vnitro chce obsadit i ČSSD a ustoupit zatím nehodlá.

„Stojíme o to, abychom mohli nominovat svého zástupce do čela ministerstva vnitra a máme několik vhodných kandidátů, kteří by podle mého názoru mohli tuto pozici velmi dobře a kvalitně zastávat,“ uvedl šéf ČSSD Bohuslav Sobotka s tím, že o tom chce s hnutím ANO ještě jednat.

Začnou trojstranná jednání

První společná schůzka všech tří případných koaličních stran proběhne odpoledne. „My jsme KDU-ČSL průběžně informovali o všech našich jednáních se sociální demokracií, ale je nejvyšší čas, abychom zasedli v trojformátu."

Poslanci na ustavující schůzi sněmovny nejprve dostanou osvědčení o svém zvolení a seznámí se s hlasovacím zařízením. Budou se také fotit na poslanecké průkazy a internetové stránky. V úvodu složí slib. Během schůze také rozhodnou, kdo usedne do křesel předsedy a místopředsedů.

„Především proto, že se bude jednat o místopředsedech Poslanecké sněmovny, kde je na KDU-ČSL, aby nám sdělila, jak by si to představovala,“ upřesnila místopředsedkyně hnutí ANO Věra Jourová.

Lidovci o post místopředsedy sněmovny stojí v případě, že utvoří spolu s ČSSD a hnutím ANO koalici. Své kandidáty na místopředsednické posty mají i KSČM, TOP 09 a Starostové, ODS i hnutí Úsvit. Nejméně dvě strany se ale budou nakonec muset bez místopředsedy sněmovny obejít.

Hamáček: Sněmovna, nebo vláda

Jan Hamáček je připraven post předsedy sněmovny přijmout. „O tom, kdo bude kandidátem ČSSD na předsedu Poslanecké sněmovny, rozhodne vedení strany a poslanecký klub,“ říká a dodává:

„V případě, že bych byl nominován, tak bych nominaci samozřejmě přijal a o funkci se rád ucházel. Pokud bych byl zvolen, chtěl bych využít k řízení sněmovny svých zkušeností, které jsem získal jako její místopředseda.“

V případě, že bude zvolen, neplánuje Hamáček žádnou účast ve vládě. Ustavující schůzi povede bývalá předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová, zahájí ji ve 14 hodin.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Ranního interview na Radiožurnálu byla bývalá předsedkyně Poslanecké sněmovny a místopředsedkyně ODS Miroslava Němcová

„Ustavující schůze se řídí zákonem o jednacím řádu, který předepisuje, jak se musí postupovat. Nejprve musí poslanci složit ústavou předepsaný slib. Potom musí být vyhlášena lhůta 24 hodin pro složení mandátového a imunitního výboru, bez kterého nemůže schůze dál pokračovat,“ vysvětluje Němcová a pokračuje:

„Ve středu ráno se znovu sejdeme a teprve po ustavení výboru budeme moci pokračovat v bodech, jako je volba předsedy sněmovny, volba místopředsedů, určení počtu výborů a počtů jejich členů, proporční stanovení křesel pro jednotlivé strany.

ANO navrhuje sloučení dvou výborů

Počet výborů už je znám, bude jich opět 18. Hnutí ANO prosazuje, aby jich bylo o jeden méně, navrhuje spojení branného a bezpečnostního výboru. "Na začátku minulého volebního období to byl jen jeden výbor, pak se uměle rozdělil kvůli panu Johnovi," podotýká šéf poslanců ANO Jaroslav Faltýnek.

S návrhem ale hnutí ANO zřejmě neuspěje. „Hnutí ANO je jediná strana v parlamentu, která by chtěla ty dva výbory sloučit. Zkušenosti z minulého volebního období jsou takové, že je skutečně efektivnější, aby fungovaly odděleně,“ míní šéf poslanců ČSSD Roman Sklenák.

První schůze nové sněmovny má celkem 21 bodů. Je v nich zahrnuto už i schvalování prvních čtyř zákonných opatření, například o zvýšení plateb za státní pojištěnce ve zdravotnictví.

Obsazení sněmovny | Foto: Český rozhlas

Vladimír Kroc, Jana Čermáková, Věra Pfeifferová, Simona Bartošová, Kateřina Prachařová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme