Popularita politiků klesá, Babiš je stále nejoblíbenější, tvrdí průzkum STEM

Nejoblíbenějším politikem v České republice zůstal v říjnu ministr financí a hnutí ANO Andrej Babiš. Druhý je ministr obrany Martin Stropnický (ANO), který o procento porazil premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD). Ten klesl na třetí místo. Průzkum byl ukončen těsně před vypuknutím kauzy Brady.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr financí Andrej Babiš | Foto: Filip Jandourek

Většině politiků v říjnu popularita klesla. Jedinou výjimkou je předseda hnutí Starostové a nezávislí (STAN) Petr Gazdík. Ten si v popularitě polepšil o jedno procento na 31 procent a poskočil tak z dvacátého místa na dvanácté.

Na hodnotách z května se podařilo zůstat pouze dvěma politikům, a to šéfovi hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomiu Okamurovi a ministrovi kultury Danielu Hermanovi (KDU-ČSL). Herman se v den, kdy byl průzkum ukončen, sešel s dalajlamou, což později rozpoutalo kauzu kolem jeho strýce Jiřího Bradyho. Okamurovi stabilní hodnocení vyneslo čtvrté místo před předsedou KDU-ČSL Pavlem Bělobrádkem.

Oslabení u většiny sledovaných politiků bylo rozdílné. Slabší pokles, který často znamenal spíše návrat k předchozím hodnotám, zaznamenala například ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD), ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) či předseda sněmovny Jan Hamáček (ČSSD).

Výrazné oslabení popularity zaznamenal premiér Sobotka (o 11 procent) a někteří sociálnědemokratičtí ministři, jako Milan Chovanec (o 22 procent) a Lubomír Zaorálek, Svatopluk Němeček a Jan Mládek (shodně o deset procent).

Průzkum popularity STEM se zaměřuje na předsedy a místopředsedy parlamentních politických stran a na všechny členy vlády. Naposledy se ho mezi 13. a 21. říjnem zúčastnilo 1054 lidí starších 18 let.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme