Popularita systému DROZD roste. Na útok v Barceloně upozornil 130 českých turistů

Zájem o dobrovolnou registraci v cestovatelském systému DROZD výrazně stoupá. Čechů mířících do zahraničí se do této aplikace od ledna přihlásilo už skoro 59 tisíc. To je stejný počet turistů, kteří se do DROZDu registrovali za celý loňský rok. Cestovatelé můžou dostávat v cizině SMS zprávy o hrozícím nebezpečí. Zároveň má Ministerstvo zahraničí přehled o Češích v místech, kde se stane teroristický útok.

Tento článek je více než rok starý.

Svět Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Letní dovolená (ilustrační foto)

Letní dovolená (ilustrační foto) | Foto: Steve Bidmead | Zdroj: Pixabay

Počet registrací do systému DROZD roste vždy v souvislosti s mimořádnou událostí v konkrétní zemi. Například přes noc dvojnásobně narostl počet českých turistů, kteří jsou teď ve Španělsku. V systému jich je teď přes 300, včera jich nebyla ani polovina.

SMS zprávu s informací o útoku v Barceloně dostalo asi 130 Čechů. Ve zprávě od ambasády měli i kontakty na konzulární oddělení. Při přihlašování do systému DROZD člověk zadává vedle jména, bydliště a kontaktních údajů také zdravotní pojišťovnu nebo číslo cestovního dokladu.


Systém DROZD funguje už osmým rokem. Letos se do něj registrovalo 59 tisíc Čechů a nejčastější zemí, kterou uvedli, byl Egypt. Na druhém místě bylo Chorvatsko a dále Velká Británie, Turecko a Řecko.

Internetový systém DROZD pomáhá při cestování do zahraničí

Číst článek

Evropských míst obecně přibývá. Jak popisuje Irena Valentová z Ministerstva zahraničí, dřív se Češi hlásili do DROZDu, když cestovali do vzdálenější Indonésie nebo Afriky. Dnes už se vzhledem k mimořádným událostem přihlašují i při cestě do běžných evropských destinací.

„Není to jenom, že by se lidé registrovali do DROZDu v souvislosti s teroristickými útoky. V loňském roce jsme například zaznamenali velký nárůst registrací třeba pro Itálii, kde se v uplynulém roce často odehrávala zemětřesení,“ říká Valentová.

Registrace do systému DROZD je zdarma. Ministerstvo zahraničí vyjde měsíčně na několik tisíc korun.

Veronika Hlaváčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme