Řádný život Nováka? Pořádal 'zábavné odpoledne' pro postiženou holčičku, popisují motorkáři

Organizoval "zábavné odpoledne" na podporu postižené holčičky a pravidelně se účastnil motorkářských setkání. Tak údajně vypadal řádný život Alexandra Nováka před tím, než se dostal do německé vazby. Vyplývá to ze zpráv o exsenátorově převýchově, které musí k soudu pravidelně posílat motorkáři Gryphons. Ti se před dvěma lety zaručili za jeho nápravu.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý senátor za ODS Alexandr Novák. | Zdroj: ČTK

Je to přesně 736 dnů, co byl Alexandr Novák podmínečně propuštěn z vězení. Tam si odpykával čtyřletý trest za přijetí čtyřicetimilionového úplatku. A také je to 139 dnů, co se za mříže znovu vrátil.

Na Štědrý den ho zadržela německá policie a bývalý starosta Chomutova a exsenátor za ODS sedí od té doby ve vydávací vazbě do České republiky. Policie ho chce obvinit kvůli dotační kauze ROP Severozápad (O pozadí případu se dočtete ZDE).

O Novákově životě na svobodě si lze udělat obrázek na základě zpráv o jeho převýchově. Ty musí k Okresnímu soudu v Chomutově zasílat motorkářské sdružení Gryphons, které se za exsenátorovu nápravu zaručilo.

O dotačních miliardách na severu rozhodovali Novák s Ježkem. Oslovovali je Kapitán a Pan velkomožný, píše policie

Číst článek

„Pan Alexandr Novák vedl od svého propuštění řádný život a byl s členy našeho sdružení v každodenním kontaktu. V roce 2016 se účastnil úterních zasedání našeho spolku v klubovně v Chomutově," stojí v jednostránkové zprávě, kterou server iROZHLAS.cz získal na základě zákona o svobodném přístupu k informacím.

„Z veřejných akcí pak stojí za zmínku 'Zábavné odpoledne na podporu postižené Natálky' ze dne 18. 6. 2016, kde veškeré vybrané peníze, respektive dobrovolné příspěvky, byly použity pro potřeby Natálky. Pan Alexandr Novák se osobně podílel na přípravách a organizaci akce (zapůjčení, zprovoznění a převoz veteránů k vystavení na akci, organizaci atd.)," popisuje dále předseda motorkářů Jan Zálešák.

Kolik peněz se na dobročinné akci vybralo, případně zda nějakou částkou přispělo samo sdružení, ale není jasné. Zálešák věc odmítl jakkoli komentovat. „K tomu se nebudu vůbec vyjadřovat. Můžete se mě zeptat na cokoli jiného, ale toto komentovat nebudu," reagoval dotaz serveru iROZHLAS.cz.

Stejně aktivně jako v případě zmíněné dobročinné akce se prý Novák účastnil i veřejného setkání Gryphons loni v listopadu v Chomutově, kterému předcházely organizační přípravy. "Kapely, občerstvení, příprava klubovny včetně následného úklidu," vyjmenovává ve zprávě dále Zálešák.

Z odstavce celá stránka

V minulosti vydaly zprávy motorkářského sdružení Gryphons zpravidla na jeden dva odstavce. Ta poslední vznikala letos v březnu, tedy v době, kdy už byl Novák několik měsíců ve vydávací vazbě. Policie žádá o jeho vydání do České republiky, aby ho mohla obvinit v kauze machinací s dotacemi. A zároveň předpokládala, že se Novák případnému trestnímu stíhání bude chtít vyhnout.

Jak ale zmiňuje zpráva motorkářů, o tom, že se chystá vycestovat do USA, je Novák informoval s předstihem. Vrátit se ze zámoří chtěl prý ještě ke konci roku 2016. To aby s motorkáři stihl oslavit příchod nového roku. "K tomu již bohužel vzhledem k okolnostem nedošlo," píší motorkáři a naráží na Novákovo zadržení policií.

Chomutovský soud nicméně o jeho cestě do USA nevěděl, ačkoli motorkáře po jeho podmínečném propuštění o podobné informace požádal.

„Aby sdružení informovalo soud o plánovaných cestách delších než pět dnů s tím, že soudce ve své žádosti vyslovil předpoklad, že o takových cestách sdružení od pana Nováka ví. Ani v tomto směru však vůči sdružení neměl pan Novák žádnou informační povinnost stanovenu," popsala serveru iROZHLAS.cz mluvčí soudu Lenka Chalupová.

V hledáčku policie

Podle motorkářů se navíc Novák nejenže nechtěl policii vyhýbat, ale dokonce ji i sám - skrze svého advokáta - kontaktoval. Národní centrále proti organizovanému zločinu se prý ozval v říjnu poté, co na základě „informací získaných ze sdělovacích prostředků nabyl dojmu", že se o něj zajímá policie (viz box vpravo).

„Z toho důvodu se snažil přes svého právního zástupce pana Michaela Kise s tímto oddělením spojit a byl připraven spolupracovat. Michael Kis telefonoval s policistou a posléze zaslal Národní centrále proti organizovaném zločinu sdělení (...), že v případě potřeby obeslat klienta, tak mohou učinit na adresu advokátní kanceláře, neboť pan Alexander Novák v té době neměl trvalý pobyt na území České republiky," stojí ve zprávě. Jinými slovy: případnému policejnímu vyšetřování se prý Novák vyhýbat nechtěl.

Novákův advokát Michael Kis pro server iROZHLAS.cz uvedl, že se s policií spojil, ta ale prý jeho nabídky na zkontaktování Nováka nereagovala.

„Policejní komisař mi řekl, že pana Nováka zatím slyšet nechtějí. Informace měl skutečně ze sdělovacích prostředků. Bylo to v době, kdy byla souzená kauza ROP Severozápad s (Petrem) Kušnierzem (právě jeho výpověď nasměrovala policii mimo jiné i na Alexandra Nováka; pozn. red.), byly toho plné noviny. Soudkyně tehdy říkala, že stíhán měl být mimo jiné i pan Novák," popsal advokát Kis.

Mluvčí národní centrály Jaroslav Ibehej informaci odmítl komentovat a odkázal na dozorující Vrchní státní zastupitelství v Praze. Dozorující státní zástupce Tomáš Minx uvedl, že nad rámec tiskových zpráv se vyjadřovat nebude.

Svázané ruce

Obecně má ale chomutovský soud při kontrole, nakolik se sdružení v převýchově Nováka angažuje a jak odsouzený žije zmíněný řádný život, svázané ruce.

Pan Alexandr Novák je jediným členem našeho spolku, který je vazebně stíhán, o žádném dalším nemá naše sdružení informace. Spolek Gryphons ctí presumpci neviny a je o ní v osobě svého člena Alexandra Nováka přesvědčeno. Po skončení koluzní vazby rádi svého člena navštívíme osobně.
ze zprávy sdružení Gryphons

„Zákonem totiž není nijak upraveno, jak konkrétně má být spolupůsobení realizováno a soudu zákon ani nedává prostor k ukládání nějakých povinností sdružení, která záruku poskytlo," popsala ještě mluvčí Chalupová. O takzvané „výchovné spolupůsobení" může proto soud požádat pouze obecně.

Hana Mazancová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme