Poradili mi, ať kandiduji znovu, řekl prezident. O podporu by požádal občany

Nejbližší spolupracovníci prezidenta Miloše Zemana na úterní schůzce prezidentovi doporučili, aby znovu kandidoval. Zeman v rozhovoru pro Českou televizi (ČT) řekl, že další kandidaturu mu poradilo všech sedm spolupracovníků a ovlivní to jeho rozhodování. V případě, že by prezidentskou funkci obhajoval, chce se obracet na občany a podporu od politických stran nebo hnutí by bral jako gesto, dodal prezident.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman

Prezident Miloš Zeman | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Zeman své rozhodnutí o kandidatuře na druhé funkční období oznámí 9. března večer na setkání se svými příznivci ke čtvrtému výročí inaugurace. Úterní schůzky se v Zemanově pracovně zúčastnili kancléř Vratislav Mynář, poradce Martin Nejedlý, ředitel zahraničního odboru Hradu Hynek Kmoníček nebo ředitel analytického odboru Radek Augustin. "Musím poctivě přiznat, že ne," řekl prezident na otázku, jestli mu některý ze spolupracovníků doporučil, aby znovu nekandidoval.

Spolupracovníci Zemanovi řekli, že už se naodpočíval dost, uvedl prezident, když před tím připomněl zhruba deset let, které po odchodu do starobního důchodu v roce 2002 strávil na Vysočině. Negativem jeho působení ve funkci podle Zemana je, že nemá dostatek času na čtení, jedním z pozitiv je, že český prezident může mít přátelské vztahy s ruským, čínským i americkým prezidentem.

CVVM: Důvěra v prezidenta poklesla, vláda si naopak polepšila

Číst článek

Pokud by Zeman mandát obhajoval, bude podle České televize sbírat potřebných 50 000 podpisů. "Já se, pokud se rozhodnu kandidovat, budu obracet na všechny občany, bez ohledu na jejich stranické sympatie," řekl prezident.

"Pokud se jakákoli strana nebo jakékoli hnutí rozhodne mě v případné kandidatuře podpořit, budu (to) brát jako sympatické gesto, ale nikoli jako něco, co by rozhodovalo."

Zeman s podporou 50 000 podpisů od občanů kandidoval i v roce 2013 v historicky první přímé volbě prezidenta. Shromáždila je pro něj Strana práv občanů-Zemanovci, jejímž čestným předsedou tehdy byl. Pětileté období mu vyprší v březnu 2018.

Hradní sedmička radila Zemanovi ohledně kandidatury. Zvažte ji, shodla se většina

Číst článek

Novelu volebního zákona, která podmínky pro sběr podpisů upravuje, by měl v březnu projednat Senát.

Zdravotní stav jako překážka?

Překážkou pro obhajobu mandátu by podle médií mohl být především zdravotní stav. Prezident má potíže s chůzí kvůli polyfunkční neuropatii. Problémy mu dělá především chůze po schodech, při které se neobejde bez pomoci, a neujde také delší vzdálenosti.

Zeman sám svůj zdravotní stav nedávno označil za stabilizovaný. V září oslaví 73. narozeniny.

O jeho potenciálních soupeřích zatím není jasno. Kandidaturu na prezidenta dosud oficiálně oznámili podnikatel a textař Michal Horáček, podnikatel Igor Sládek a lékař a aktivista Marek Hilšer.

Spekuluje se také o kandidatuře místopředsedy Senátu a dlouholetém senátorovi ODS Jaroslavu Kuberovi. Jestli bude kandidovat stále není jisté. Podle něj záleží i na tom, jaké rozhodnutí oznámí v březnu prezident Miloš Zeman, protože všichni možní kandidáti čekají na Zemanovo rozhodnutí.

Dodává, že ODS na tom není natolik dobře, aby mohla investovat 100 milionů do volební kampaně. V pořadu Otázky Václava Moravce navíc řekl, že se mu nepodařilo přesvědčit manželku, aby s ním žila na Hradě.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme