Pořadníky na operace podle expertů korupci nevymýtí

Zavedení veřejných pořadníků na operace může omezit korupci ve zdravotnictví. Úplné znemožnění podplácení ale podle Transparency International nepřinese.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nemocnice Na Homolce

Nemocnice Na Homolce | Foto: Tomáš Adamec

Na pořadnících, které budou veřejně přístupné, už začínají pracovat první nemocnice. Systém by měl, kromě jiného, čekání na operace zpřehlednit a měl by omezit prostor pro korupci.

Podle Petra Jansy z Transparency International je to krok správným směrem, není ale všemocný.

„Pořadníky jako takové neřeší otázku, kdo tu operaci bude provádět, což je také předmětem korupčního jednání, úplatek za to, že jde člověk ke konkrétnímu lékaři. To by se v rámci toho systému dalo řešit jinými způsoby,“ říká Jansa.

Veřejně přístupné pořadníky na operace vítá i Svaz pacientů, jeho viceprezident Josef Mrázek ale vidí problém v tom, že jsou seznamy vůbec potřeba.

„To pořadí by měla určovat lékařská nutnost, tedy zda je nutné neodkladně zákrok provést, nebo jestli to může počkat. Tím by se mělo řídit pořadí v případě, kdy by šlo o technologické stanovování toho pořadníku,“ myslí si Mrázek.

Ministerstvo navrhuje pro správu pořadníků pojišťovny. Expert nesouhlasí

Podle Ministerstva zdravotnictví by měly veřejně přístupné pořadníky na operace spravovat zdravotní pojišťovny, které operace nemocnicím proplácejí.

Podle Josefa Mrázka by to bylo moc komplikované, spravovat pořadníky by měly podle Svazu pacientů samy nemocnice.

„Ta organizace, aby to spravovala pojišťovna, je velice problematická, protože pojišťoven je spousta, z toho důvodu to nejde. Domnívám se, že seznam může spravovat pouze to pracoviště, kde tu operaci dělají,“ tvrdí Mrázek.

Organizace Transparency International zase vidí možný problém v průvodních informacích o operacích. Podle Petra Jansy by mělo být součástí seznamů také odůvodnění, proč byl jeden zákrok upřednostněný před druhým.

„Musí tam být informace, jak operace spěchá, a v rámci pořadníku srovnávat jen stejně obtížné případy. Nebo by tam mělo být přítomno odůvodnění, proč se udělal krok mimo pořadník. Otázka je, zda by to nebyl citlivý osobní údaj, který zveřejňovat nelze,“ uvažuje Jansa.

Svaz pacientů naopak ve zveřejňování citlivých údajů problém nevidí, podle viceprezidenta organizace Josefa Mrázka lze nahradit jméno pacienta vybraným symbolem.

Květa Moravcová, Aneta Vojtěchová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme