Poražené krávy v Dušejově byly negativní

Laboratorní testy všech krav, které byly poraženy v Zemědělském družstvu v Dušejově na Jihlavsku, jsou negativní. Za přísných bezpečnostních opatření likvidovali veterináři část tamního chovu skotu. Celkem bylo usmrceno a ihned vyšetřeno na takzvanou nemoc šílených krav 134 kusů dobytka.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jak z místa hlásí Petr Hladík z Českého rozhlasu Brno, z každé poražené krávy byl odebírán vzorek mozkové tkáně, kterou vyšetřili v jihlavském Státním veterinárním ústavu. Výsledky dalších testů by měli veterináři oznámit kolem půlnoci a výsledky posledních kusů brzy ráno. Zvířata, u kterých byl test na BSE negativní, byla zahrabána do připravené jámy. Případné pozitivní kusy měly být spáleny na hranici. S likvidací poražených zvířat veterinářům pomáhali vojáci ze 72. pluku Záchranné a výcvikové základny v Jindřichově Hradci.

Vojáci ze 72. pluku záchranné a výcvikové jednotky z Jindřichova Hradce vyhloubili jámu, kde jsou poražená zvířata pohřbívána (viz fotogalerie). Zahraboviště je dlouhé 75 metrů, široké pět metrů a hluboké čtyři metry. Vybrané místo, které se nachází v těsné blízkosti areálu zemědělského družstva, předem prozkoumali odborníci, aby v žádném případě nedošlo k poškození životního prostředí.

Brněnští veterináři zvířata porážejí v mobilních jatkách. Zvířata jsou nejprve omráčena a posléze usmrcena elektrickým proudem. Veterináři z každého zabitého kusu odebírají vzorek mozkové tkáně, který budevyšetřen v jihlavském státním ústavu veterinární péče.

Kvůli případné nákaze BSE nesmějí od pondělí zpracovatelé masa využívat pro výrobu salámů, párků a paštik svalovinu oškrabanou z kostí. Rozhodla o tom Státní veterinární správa. Maso od kosti může totiž teoreticky obsahovat stopy tkáně z centrálního nervového systému. Možnost, že by výrobky obsahovaly hovězí maso, aniž by to stálo na obalu, předseda Svazu zpracovatelů masa Ladislav Steinhauser vylučuje. Dřívější nesrovnalosti podle něho způsobily už odstraněné problémy - nepřesné analytické metody a drobné potíže ve výrobě.

Milan Kopp, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme