Porodní asistentka, která měla zavinit postižení dítěte, je před soudem

Prezidentka Unie porodních asistentek Ivana Königsmarková stojí před soudem. Státní zástupkyně jí viní z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti. Hrozí jí šest měsíců až čtyři roky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

První letošní Středočech se narodil v brandýské porodnici | Foto: Jana Huzilová

Podle státní zástupkyně nerozpoznala Ivana Königsmarková okamžik, kdy bylo potřeba převézt matku do nemocnice a nedokázala tak zajistit péči o matku a o plod. Měla tím nevratně poškodit zdraví dítěte, konkrétně tím, že matka porodila dva dny poté, co ji odtekla plodová voda. Chvíli poté měla porodní stahy a zhruba sedm hodin se potom porod nevyvíjel.

Matka požadovala po porodní asistence oxytocin, který vyvolává porod, ale Ivana Königsmarková ho nemůže podávat a navrhla matce převoz do nemocnice. Matka to ale odmítla.

Před soudem již vypovídala lékařka záchranné služby, podle které mělo dítě v době jejího příjezdu v krvi pouhých 30 procent kyslíku. Po jejím odjezdu 95 procent.

Chlapec má nicméně nevratně poškozený mozek.

Květa Moravcová, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme