Veřejnost má právo vědět, jak se kde rodí. Ústavní soud dal za pravdu porodní asistentce

Ústavní soud se zastal porodní asistentky, která po Ústavu zdravotnických informací neúspěšně požadovala statistiky o lékařských zákrocích prováděných při porodech. Soudci tak potvrdili předchozí rozhodnutí, podle kterého má veřejnost právo podrobně vědět, jak funguje české zdravotnictví.

Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ústav pro péči o matku a dítě, maminka s miminkem

Ústav pro péči o matku a dítě, maminka s miminkem | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Porodní asistentka Anna Škvorová se v roce 2017 domáhala informací o situaci v jednotlivých českých porodnicích v letech 2014 a 2015. U každé chtěla znát celkový počet porodů, dále počet císařských řezů, porodů za použití kleští či vakuového extraktoru a také třeba informace o poraněních hráze a čípku.

Ústav zdravotnických informací a statistiky spolu s ministerstvem zdravotnictví jí informace poskytnout odmítl a postup následně potvrdily i Městský soud v Praze a Nejvyšší správní soud. Tato rozhodnutí nyní Ústavní soud zrušil.

Ústavní soud umožnil snazší přístup ke statistickým údajům ve zdravotnickém systému

Číst článek

Navázal tak na nedávný nález pléna, který kritizoval ministerstvo zdravotnictví i jemu podřízené zdravotnické statistiky, že tajili informace o průběhu pandemie covidu-19.

Úřady i nižší soudy argumentovaly tím, že veřejnost by nedokázala poskytnuté informace vhodně interpretovat a případné zkreslení by mohlo poškodit jednotlivé nemocnice. „Je zřejmé, že charakter […] názvů porodnic [...], není nijak důvěrný a není tedy důvod tyto údaje chránit,“ napsal ve středu senát složený ze soudců Jiřího Zemánka, Radovana Suchánka a Vojtěcha Šimíčka.

Možné zneužití není argument

Soudci se vymezili i proti argumentu, že by čísla mohla být veřejností zneužitá, stejně jako že by snad mohlo dojít k identifikaci pacientek.

„Až na výjimečné případy povinnému subjektu nepřísluší zkoumat, jakým způsobem a k čemu žadatel informace použije,“ napsal také soud a celý případ vrátil opět na začátek k Ústavu zdravotnických informací a statistiky.

Ředitel ÚZIS Ladislav Dušek na dotaz ČTK řekl, že tato data by podle jeho názoru měla být publikovaná, jen je bylo třeba k uveřejnění připravit.

„Data z let 2014 a 2015 tehdy ani reprezentativně neexistovala, sbírala se na papírových výkazech a validovala se dlouhé roky. Jakémukoli zveřejňování na úroveň subjektu, konkrétního IČO, bránily zákony, vnitřní předpisy a zejména neúplnost historicky sbíraných dat,“ vysvětlil.

Nicméně jak nedávno zdůraznil Ústavní soud, zákon zveřejňování zdravotnických dat nikdy nebránil, důvodem byl jeho špatný výklad, který zastával právě ústav zdravotnické statistiky a jeho nadřízené ministerstvo zdravotnictví.

Ministerstvo data zveřejní

Podle mluvčího ministerstva Ondřeje Jakoba by měl být sběr požadovaných informací z porodnic dokončen letos v květnu. „Následně nad těmito ukazateli nemocnic otevřeme připomínkové řízení a na podzim budou adresně publikovány na základě vyhlášky,“ popsal Jakob pro ČTK.

„Ideální by bylo, kdyby ÚZIS ta data, která shromažďuje z veřejných prostředků, zpracovával a včas zveřejňoval v graficky srozumitelné podobě,“ řekla serveru iROZHLAS.cz porodní asistentka Škvorová, která se o zveřejnění dat zasadila. Důvodem podle ní je, že z nyní dostupných informací plyne, že ohledně porodních zákroků jsou mezi jednotlivými nemocnicemi značné rozdíly, což mají rodičky právo vědět.

Ministerstvo tají informace o počtu nakažených v obcích. ‚Musíme uklidňovat situaci,‘ tvrdí

Číst článek

Tomu přitakal i Ústavní soud, podle kterého „[z]veřejňování informací o zákrocích prováděných v jednotlivých porodnicích je v uvedeném rozsahu nepochybně ve veřejném zájmu, neboť informovanost a transparentnost může přispět ke zlepšení zdravotnictví jako celku“.

Rozhodnutí soudu ocenil také advokát Tomáš Němeček, který Škvorovou před justicí zastupoval. „Myslím si, že je to i velká příležitost i pro média, která si mohou vyžádat potřebná data a sestavit žebříčky nemocnic podle zvolených kritérií,“ řekl serveru iROZHLAS.cz.

I když spor trval bezmála sedm let, podle něj vydal Ústavní soud dobrý nález, který přesahuje zájmy jeho klientky, protože posiluje postavení žadatelek a žadatelů o zdravotnické informace.

Podle Němečka je nyní zásadní, jak bude Ústav zdravotnických informací a ministerstvo zdravotnictví názor soudu respektovat. Šéf ústavu Dušek před několika dny v rozhovoru pro Zdravotnický deník oznámil, že zveřejňování informací by mělo být prioritou.

Sama Škvorová nyní čeká, jak ústav její žádost znovu vyřídí. Výsledky by pak chtěla zveřejnit na svém webu Jak se kde rodí, kde celou snahu o získání zdravotnických dat popisovala.

Jan Cibulka, Anna Košlerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme