Porošenko odvolal z Prahy velvyslance Zajčuka spojovaného s kauzou Fajád, píše ukrajinský list

Ukrajinský prezident Petro Porošenko odvolal velvyslance v Praze Boryse Zajčuka. Oznámil to dnes list Ukrajinska pravda s tím, že prezidentovo nařízení má páteční datum.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajinský velvyslanec v ČR Borys Zajčuk a český ministr obrany Martin Stropnický | Foto: Ministerstvo obrany ČR

Zajčuk požádal o uvolnění z funkce v březnu.

Bylo to krátce poté, co se v českém tisku objevilo, že ukrajinské velvyslanectví v Praze usilovalo o propuštění Libanonce Alího Fajáda z vazby v Praze a že Zajčuk byl ochoten uhradit kauci za tohoto bývalého poradce svrženého ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče.

Fajáda české úřady propustily, ačkoli o jeho vydání usilovaly Spojené státy, kde je podezřelý ze spolupráce s teroristy.

Ačkoli Zajčuk po skandálu podal demisi, oficiálně byl na dovolené, upozornila Ukrajinska pravda na počátku léta.

Deník současně tvrdil, že velvyslanec „neovládá jazyk země svého působení, dokonce neumí ani anglicky a za své postavení vděčí výlučně stykům“, konkrétně bratru-dvojčeti, který v letech 2002 až 2015 šéfoval aparátu ukrajinského parlamentu.

Zajčuk dnes odpoledne stále figuroval jako velvyslanec na internetové stránce ukrajinského zastupitelského úřadu v obou jazykových verzích.

Mluvčí českého ministerstva zahraničí Irena Valentová odvolání Zajčuka zatím nemohla potvrdit.

„Je samozřejmě právem Ukrajiny rozhodnout o působení svého velvyslance v České republice. Pokud byl ukrajinský velvyslanec opravdu odvolán, očekáváme, že nás o tom ukrajinská strana oficiálně v následujících dnech vyrozumí. Poslední informace, které máme v této souvislosti k dispozici, jsou ty, že ukrajinský velvyslanec je momentálně na dovolené,“ řekla Valentová Českému rozhlasu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme