Porošenko odvolal z Prahy velvyslance Zajčuka spojovaného s kauzou Fajád, píše ukrajinský list

Ukrajinský prezident Petro Porošenko odvolal velvyslance v Praze Boryse Zajčuka. Oznámil to dnes list Ukrajinska pravda s tím, že prezidentovo nařízení má páteční datum.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajinský velvyslanec v ČR Borys Zajčuk a český ministr obrany Martin Stropnický | Foto: Ministerstvo obrany ČR

Zajčuk požádal o uvolnění z funkce v březnu.

Bylo to krátce poté, co se v českém tisku objevilo, že ukrajinské velvyslanectví v Praze usilovalo o propuštění Libanonce Alího Fajáda z vazby v Praze a že Zajčuk byl ochoten uhradit kauci za tohoto bývalého poradce svrženého ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče.

Fajáda české úřady propustily, ačkoli o jeho vydání usilovaly Spojené státy, kde je podezřelý ze spolupráce s teroristy.

Ačkoli Zajčuk po skandálu podal demisi, oficiálně byl na dovolené, upozornila Ukrajinska pravda na počátku léta.

Deník současně tvrdil, že velvyslanec „neovládá jazyk země svého působení, dokonce neumí ani anglicky a za své postavení vděčí výlučně stykům“, konkrétně bratru-dvojčeti, který v letech 2002 až 2015 šéfoval aparátu ukrajinského parlamentu.

Zajčuk dnes odpoledne stále figuroval jako velvyslanec na internetové stránce ukrajinského zastupitelského úřadu v obou jazykových verzích.

Mluvčí českého ministerstva zahraničí Irena Valentová odvolání Zajčuka zatím nemohla potvrdit.

„Je samozřejmě právem Ukrajiny rozhodnout o působení svého velvyslance v České republice. Pokud byl ukrajinský velvyslanec opravdu odvolán, očekáváme, že nás o tom ukrajinská strana oficiálně v následujících dnech vyrozumí. Poslední informace, které máme v této souvislosti k dispozici, jsou ty, že ukrajinský velvyslanec je momentálně na dovolené,“ řekla Valentová Českému rozhlasu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme