Porota vybere uchazeče o stavbu památníku Jana Palacha ve Všetatech

Třicet jedna zájemců se přihlásilo do soutěže na stavbu památníku Jana Palacha ve Všetatech u Mělníka. Návrhy dnes dostanou do rukou členové poroty. Památník vznikne v domě, kde student vyrůstal. Vyrazil odtud také 16. ledna 1969 na Václavské náměstí, kde se upálil na protest proti okupaci Československa armádami států Varšavské smlouvy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rodný dům Jana Palacha ve Všetatech | Foto: Jana Huzilová

„Jména zájemců o stavbu památníku se porotci dozví teprve, když otevřou obálky, ani my je neznáme,“ říká sekretářka soutěže Dagmara Fialová z Národního muzea.

Do architektonického klání se přihlásilo celkem 31 zájemců. Porotci se musí s množstvím návrhů seznámit, na výběr toho nejlepšího proto nemají stanovený žádný pevný termín.

Přehrát

00:00 / 00:00

Porota vybere uchazeče o stavbu památníku Jana Palacha ve Všetatech. Podrobnosti zjišťoval Ľubomír Smatana

Architekti musí památník zasadit do malého prostoru jednopatrového domku a zahrádky. Součástí bude i historická expozice, neměla by to ale v žádném případě být jen rodná světnička s několika exponáty.

„Samotná expozice bude mít pár desítek metrů čtverečních. Počítáme hlavně s využitím audiovizí a počítáme s mluveným slovem, které má i vzhledem k Palachovu činu velkou sílu,“ upřesnil už dříve Marek Junek, ředitel Historického muzea v rámci Národního muzea.

V porotě proto usednou nejen významní architekti Josef Pleskot a Zdeněk Fránek, ale i výtvarníci Vladimir 518 nebo Jiří Sozanský. Nejlepší návrh budou vybírat i teolog Jakub S. Trojan, starosta Všetat Miroslav Baloun nebo historik z Ústavu pro studium totalitních režimů Petr Blažek.

Domek patří státu, památník postaví Národní muzeum

Oprýskaný a dlouho opuštěný domek se zarostlou zahradou leží na kraji obce Všetaty u Mělníka. Kdo to ve Všetatech nezná, nezjistí, že právě tady žil Jan Palach. Není nijak označený a nevede k němu žádná cedule. Jen z jedné strany domu směrem do polí je deska s vysvětlujícím nápisem.

„Když natáčeli film, tak to tady bylo v dezolátním stavu. Zasklili okna a dali to trochu do pucu,“ popsala 77letá penzistka Věra Pokorná, která chodila jako dítě k Palachům do cukrárny.

Jan Palach na základní škole, v třetí řadě uprostřed | Foto: Publikace Jan Palach ‘69

Majitelem Palachova rodného domu se stal loni v dubnu stát a výstavbu památníku dostalo na starost Národní muzeum.

„Nejsme úplně provozovateli menších expozic po celé České republice. Bráníme se tomu, ale to téma bylo natolik unikátní, že jsem na to nakonec kývl, a teď se s tím snažíme nějakým způsobem popasovat,“ vysvětlil už dříve ředitel Národního muzea Michal Lukeš.

Národní muzeum by chtělo památník Jana Palacha ve Všetatech otevřít v lednu 2018. Náklady na stavbu mohou být až 15 milionů korun.

Jan Palach | Foto: Michal Jindra

Ľubomír Smatana, Anna Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme