Porotě se nejvíce líbila Amélie

Podle očekávání si zlatou sošku za mimořádný umělecký přínos světovému filmu odnáší Ben Kingsley. Ten také předal Křišťálový glóbus nejlepšímu filmu, kterým se stal francouzský film Amélie z Montmartru (režie Jean-Pierre Jeunet). Zlatou sošku s křišťálovou zeměkoulí si přišel převzít francouzský velvyslanec Phillipe Coste. Cenu diváků Mladé fronty Dnes předala americká herečka Scarlett Johansson (Zaříkávač koní, Sám doma 3, na festivalu Ghost World a Americká rapsodie) americkému filmu Shrek (režie Andrew Adamson a Vicky Jenson).

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejlepší herecké výkony předvedli podle poroty herec a herečka z jednoho filmu: švédská herečka Viveka Seldahl a Švéd Sven Wollter za role v dánsko-švédském filmu Píseň pro Martina. Cenu si od ruského herce Olega Menšikova (Východ-Západ, Lazebník sibiřský) a americké herečky Thory Birch (Americká krása, Dračí doupě) přišel převzít tajemník švédské ambasády Jan Šádek. Cenu za režii si odnáší Ibolya Fekete za snímek Chico (koprodukce Maďarska, Německa, Chorvatska a Chile). Zvláštní cenu poroty získal polský film Cześć tereska (Ahoj, Terezko) v režii Roberta Glińského.

Porota udělila i zvláštní uznání, a to íránskému filmu Nedokončená píseň (Qateh-Ye Natamam, režie Maziar Miri) a mexickému filmu Fialkový parfém (Perfume de Violetas, režie Maryse Sistach). Ceny předali Miranda Otto (herečka známá u nás z filmu Tenká červená linie, Pod povrchem a brzy ji budeme moci vidět v trilogii Pán prstenů) a Julian Sands ( helena v krabici, Naked Lunch, Vražedná pole).

Nejlepším dlouhým dokumentárním filmem se stal francouzský film Vies (Životy, režie Alain Cavalier), nejlepším krátkým dokumentem se stal britsko-vietnamský koprodukční snímek Pho (nudlová polévka, režie Uyen Luu). Zvláštní uznání poroty předala předsedkyně poroty dokumentárních filmů Erica Gregor režisérce českého filmu V pasti Helena Třeštíková a producentu Vjačeslavu Tělnovu za ruský film Poselenije (Osada, režie Pavel Kostomarov).

Markéta Kaclová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme