Portál Bezpečný internet má ochránit především děti

Jen jednadvacet procent rodičů ví, že jejich dětem hrozí nebezpečí na internetu. Změnit to chce nový portál Bezpečný internet, který funguje ode dneška. Přehledné stránky obsahují základní pravidla, jak chránit své soukromí především při elektronické komunikaci.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Klávesnice. Ilustrační foto.

Klávesnice. Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec

Při představení nového portálu upozornil Aleš Špidla z ministerstva vnitra na to, že lidé často zapomínají na nebezpečí, která jim skrze internet hrozí. „Lidé jsou ochotni vynaložit nemalé částky na to, aby si koupili zabezpečené zámky, zabezpečené dveře, bezpečnostní skla do oken, ale neuvědomují si, že tím, že mají doma postavený počítač, tak mají otevřené obrovské dveře pro zloděje,“ řekl Špidla.

Přehrát

00:00 / 00:00

O nový portál Bezpečný internet se zajímal Jan Herget.

Pak stačí jedna věta na Facebooku: „Nepiště mi, budu čtrnáct dní u moře,“ a zloději jdou na jisto. Nejvíc jsou samozřejmě ohroženy děti. Na nové webové stránce je proto i video, které názorně ukazuje, jak snadno se může dítě dostat do nebezpečí.

Na projektu se podílí také policie a ministerstvo vnitra. Jen pět procent rodičů u nás totiž kontroluje svým dětem internetové profily. Teenageři jsou pak často vystaveni třeba vydírání nebo sexuálnímu obtěžování.

„Jedná se o vyhrožování prostřednictvím internetu, kdy jsou kontaktovány zejména mladé dívky do patnácti let, které jsou vyzývány, aby posílaly svoje fotografie, pokud možno samozřejmě lechtivé,“ uvedl ředitel kriminální policie a vyšetřování Jan Noga.

Výhrůžky na internetu

Pokud to podle něj nesplní, je jim často vyhrožováno. „V případě, že nesplní tento požadavek, tak že budou jejich rodinný příslušníci fyzicky napadáni, případně likvidováni. Velmi často dochází k výhružkám, že tyto dívky budou znásilněny,“ řekl Noga.

Tam, kde chybí rodičovský dohled, jsou některé děti až překvapivě samy aktivní. „Na facebook takové děti najdete. Třináct let, umístí tam svoje vlastní pornografické fotky. ‚Chcete holku pod patnáct? Tak zavolejte na to a to číslo, potřebuji pět set korun na kredit.‘ Ale to je komunikační technologie, která to umožňuje. Žádné dítě se nejde vystavit na chodník, ale u počítače to není problém,“ upozornil Aleš Špidla.

Portál Bezpečný internet nabízí interaktivní formu poučení pro začátečníky, studenty ale třeba i seniory. Najdou na něm slovník pojmů, testy bezpečného chování nebo třeba hravý komiks pro děti, který jim dá příklad, jak si chránit své soukromí. To totiž mladí lidé velice snadno odhalují.

„Mladí lidé by měli zvažovat, co zveřejní o své osobě. To, co jednou zveřejní, zpátky nevezmou. V budoucnu by je to mohlo velmi mrzet. Vždy dobře zvážit, co si na profil vystavím,“ doporučil Noga.

S Projektem Bezpečný internet se také setkají děti ve školách, kde si v hodinách informatiky můžou prakticky vyzkoušet, jak se kybernetickým útočníkem vypořádat.

Jan Herget, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme