Porucha: Jeden z nových gripenů nevzlétne

Nové stíhačky gripen se stále potýkají s technickými problémy. Jednomu ze šesti letadel, které česká armáda převzala v polovině dubna od Švédska, vysadil před dvěma týdny při letu displej. Informoval o tom velitel vojenského letectva Ladislav Minařík s tím, že stroj je dočasně vyřazen z provozu. Na odstranění problému pracují specialisté ze Švédska.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Saab J-39 Gripen přistává | Foto: SAAB-BAE Systems

Generál Minařík zdůrazňuje, že jde jen o drobnou závadu, která nemohla ohrozit život pilota. Kdyby se něco takového stalo v reálné bojové situaci, stíhačka by podle něj dál plnila úkoly. V opačném případě je ale potřeba dodržovat přísné předpisy. "Za letu došlo k vysazení displeje. Došlo k obnovení normálního stavu, ale v časovém termínu, který byl delší, než má být. Takže letoun je zatím na zemi a řešíme se švédskou stranou, co se vlastně stalo," řekl Minařík.

Náčelník generálního štábu Pavel Štefka říká: "Švédští technici to již řeší, takže během několika dnů to bude odstraněno. Předpokládám, že budeme mít stoprocentní připravenost letounů, což je něco mimořádného." V praxi je podle Štefky obvyklá jen padesátiprocentní připravenost.

Gripeny měly potíže už před šesti týdny při přeletu ze Švédska na čáslavskou základnu. Během příletu ze Skandinávie jim selhaly přístroje. Elektronika NATO, kterou jsou české stíhačky vybaveny, nedokázala správně komunikovat s počítači Gripenů. Tři ze šesti nových strojů proto tehdy armáda nepřevzala. Nedávno havaroval jeden gripen nad Baltickým mořem při cvičení švédské armády.

Česko je první zemí, která se rozhodla pro novou exportní verzi gripenů. Švédská armáda používá starší typy. Opoziční politici se proto obávají, zda se naše armáda nestala jakýmsi pokusným králíkem. Letos mají naši vojáci dostat ještě osm gripenů. Za desetiletý pronájem celkem čtrnácti strojů zaplatí stát téměř dvacet miliard korun.

Pavel Otto, Marián Vojtek, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme