Poruchou autistického spektra trpí v ČR procento populace

Každé sté dítě v České republice se narodí s diagnózou poruchy autistického spektra. Právě lidem, kteří postiženým autismem pomáhají, je určená konference Evropské dny autismu, kterou v pražském Autoklubu pořádá Asociace APLA.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

spící novorozeně

spící novorozeně | Foto: Pavla Kopřivová

Jak na Rádiu Česko upozornila ředitelka organizace Apla Magdalena Čáslavská, autismus je vrozená vývojová porucha sociálního a emočního vývoje a komunikace, která ovlivňuje mnohé oblasti života a navenek se projevuje nestandardním chováním.

„Vývoj dítěte je narušen vývoj v oblasti slovní a mimoslovní komunikace, navazování vztahů s lidmi, vnímání a představivosti. U dítěte tak pozorujeme například opožděný vývoj řeči nebo naopak jeho řeč je encyklopedická,“ dodala.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Rádia Česko byla ředitelka organizace APLA Magdalena Čáslavská.

Čáslavská zdůraznila, že přestože potíže s autismem nikdy nezmizí, dá se s postižením pracovat. Existují různé metody a postupy, kterým se dá lidem s autismem pomoci.

„Přístupů je celá řada. Obecně je shrnujeme pod jeden zastřešující název – strukturované učení. Každopádně je důležitý individuální přístup. Například u dětí, které nemluví, používáme nejrůznější způsoby alternativní komunikace. Důležité je jim přitom strukturovat čas. Třeba pomocí vizualizace jim ukázat, co je ten den čeká,“ přiblížila.

Součástí dnešní konference je i ojedinělý projekt - Kulatý stůl pro lidi s Aspergerovým syndromem, u kterého se sejde zhruba 40 osob s touto diagnózou a podělí se o svoje zkušenosti.

Tomáš Pavlíček, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme