Posilovny požadují podepsat prohlášení o zodpovědnosti. Nemá ale právní váhu

Některá fitness centra, posilovny nebo sportovní studia stále častěji po klientech požadují, aby podepsali takzvané prohlášení o zodpovědnosti nebo bezpečnosti. Firmy se tím prý kryjí před případným sporem v případě, že by se člověk při pohybu zranil. Jenže podle právníků nemá takový dokument žádnou váhu a rozhodovat o případném odškodnění by musel až soud.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

BOSU

BOSU | Foto: GNU General Public License, verze 1.2, CC BY-SA 3.0, Local Fitness

„Podpisem stvrzují, že jsou zodpovědné samy za sebe,“ uvedla spolumajitelka pražského tanečního studia Linda Vedralová, co klientky v prohlášení o bezpečnosti musí odsouhlasit.

S tím, že by je někdo žaloval kvůli úrazu, se zatím nesetkala.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jakou právní váhu má bezpečnostní formulář a prohlášení o zodpovědnosti v případě úrazu v posilovně, zjišťovala Eva Rajlichová

„My se tím kryjeme. Samozřejmě máme i nějaké pojištění, které zahrnuje různá podnikatelská rizika. Měla by tam být i pojištění odpovědnosti právě pro tyhle případy. Tohle je ale pro náš ještě pojistka navíc,“ dodala.

Podobné dokumenty, ať už jsou v nich jakékoli formulace, nejsou ale ve skutečnosti nic jiného než varování.

Mají klienty přimět k tomu, aby si uvědomili, jaký je jejich zdravotní stav, a nepřeceňovali síly. Většina prohlášení také obsahuje větu o tom, že v případě úrazu se zraněný vzdává nároků na odškodné.

To ale podle právníka Ondřeje Načeradského z občanského sdružení Společnou cestou nemá žádnou váhu.

„Pokud jde o paušální vzdání se nároku ve všech situacích, to je v naprosté většině případů neplatné. Slabší strana se v podstatě nemůže v těchto vztazích vzdát dopředu nějakého nároku na náhradu škody. Provozovatelé tam často tyhle formulace dávají, aby trošičku odradili lidi od uplatňování nároků,“ popsal.

Rozhodnutí soudu

V případě sporu o náhradu škody by soud stejně musel podrobně přezkoumat, jak se člověk zranil. V Česku, na rozdíl například od USA, zatím nejsou podobné případy časté.

„Každý zkušený instruktor skupinových lekcí by se měl na začátku zeptat, jestli je tam někdo nový, jestli má nějaké zdravotní omezení, jak je na tom s fyzickou kondicí. Potom si v průběhu celé hodiny klienta hlídat,“ řekla Jana Havrdová z České komory fitness.

„Doporučujeme, aby vzhledem k bezpečnosti svých klientů měli určitě odpovědnostní pojistku pro případ nějakého úrazu přímo na půdě fitness centra. Co se týká přímo instruktorů a trenérů, tak by každý z nich osobně měl podle nového občanského zákoníku mít svojí odpovědnostní pojistku,“ doplnila.

Nejčastějšími úrazy na sportovištích jsou podle statistik České pojišťovny lehčí poranění kloubů, především kotníků a kolen.

Eva Rajlichová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme