Poskytování informací o platech úředníků se možná zpřísní

Získat informace o odměňování státních úředníků by mohlo být obtížnější. V poslanecké sněmovně leží změny zákona o svobodném přístupu k informacím. Poslanci už je při prvním projednávání podpořili, následovat budou další dvě čtení.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanecká sněmovna 15.6.2011.

Poslanecká sněmovna 15.6.2011. | Foto: Filip Jandourek

Změny, které navrhlo ministerstvo vnitra, jsou součástí zákonů o zdravotních službách z resortu zdravotnictví. Nejvyšší správní soud přitom nedávno rozhodl, že zájem veřejnosti je v těchto případech nad zájmem konkrétní osoby. Vnitro ale argumentuje tím, že změny připravilo ještě před tímto rozhodnutím.

Přehrát

00:00 / 00:00

Co by změna, kterou projednávají poslanci, znamenala, zjišťovala reportérka Václava Vařeková.

„V praxi by to mohlo znamenat, že novináři a občané by měli menší šanci se dostat k informaci, jak vysoké jsou odměny a platy zaměstnanců ministerstev a státní správy. Ale takový byl i náš původní právní výklad. My jsme měli zato, že to je informace, která by neměla být dle zákona o svobodném přístupu k informacím poskytována,“ vysvětlil mluvčí ministerstva vnitra Vladimír Řepka.

Podle mluvčího ministerstva zdravotnictví Vlastimila Sršně se změna z pera ministerstva vnitra do návrhů zákonů dostala v připomínkovém řízení a jeho resort neměl pravomoc ji vyškrtnout. „Vzhledem k novým zákonům muselo ministerstvo zdravotnictví otevřít i zákon o svobodném přístupu k informacím, a to proto, aby tam by tam dalo dvě slova, a to ‚zdravotní služby‘. Další věci se do zákona dostaly prostřednictvím zásadních připomínek z ministerstva vnitra,“ vysvětlil Sršeň.

Právo veřejnosti na informace

Na problém nicméně upozorňuje i Strana zelených. Podle jejího předsedy Ondřeje Lišky by úprava výrazně omezila právo veřejnosti na informace.

„Tento přílepek de facto znamená, že úřady ministerstva budou moci tajit to, jakým způsobem jsou odměňováni úředníci. To je přitom záležitost, kterou Nejvyšší správní soud označil za nelegitimní. Potvrdil, že tyto informace mají přednost při zveřejňování nad ochranou osobních údajů, a proto mají občané právo znát výši odměn a platů státních úředníků,“ řekl Liška.

S navrženými změnami nesouhlasí ani ředitel nevládní protikorupční organizace Transparency International David Ondráčka. „Považuji to za naprosto nepřijatelný krok, který zavání právě tím, že tyto informace byly požadovány právě nejvíce z resortu vnitra, kdy mířily na konkrétní náměstky,“ řekl Ondráčka.

Podle něj je jednoznačné, že informace o platech a odměnách je věc, která je ve veřejném zájmu. „A pouze na základě informací lze vést diskuzi, zda byly odměny zasloužené za odvedený výkon,“ dodal Ondráčka.

Václava Marešová, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme