Česko 5:1 Lotyšsko

Poskytovatelé sociálních služeb letos dostali nižší dotace od státu. Hrozí omezování

Poskytovatelé sociálních služeb bijí na poplach. Pokud nedostanou více peněz, budou muset propouštět a zřejmě omezí i služby. Ministerstvo práce letos dostalo na dotace o 360 milionů korun méně než loni, poskytovatelé ale žádají navýšit rozpočet o půl miliardy. Dnes chtějí jejich zástupci o situaci jednat s ministryní práce a sociálních věcí Ludmilou Müllerovou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ludmila Müllerová, ministryně práce a sociálních věcí | Foto: Česká televize

„Peněz je méně, a my proto chceme dotace rozdělovat cíleně tak, aby sloužily skutečně tam, kde jsou nejvíce potřeba a kde je lidé využívají,“ uvedla ministryně.

Poskytovatelé sociálních služeb by údajně mohli propustit až dva tisíce lidí. Hrozí také omezením ambulantní a terénní péče pro postižené lidi.

„Určitě dojde k redukci zaměstnanců,“ povzdechla si ředitelka pardubického Tyflocentra Dana Stoklasová. Vysvětluje, že jediným řešením je omezení některých poskytovaných služeb. Jako příklad uvádí sociálně aktivizační službu, na kterou tyflocentrum dostává o 100 tisíc méně.

Přehrát

00:00 / 00:00

Irena Lintnerová z táborského zařízení Kaňka se obává, že bude nutné propouštění

„Což je u nás opravdu tři čtvrtě úvazku na jednoho zaměstnance. A protože jiné náklady, jako jsou nájmy, telefony, nemůžeme zredukovat, můžeme redukovat pouze v personální oblasti,“ říká Stoklasová.

Díky sociálně aktivizační službě se lidé s poruchami zraku vraceli zpátky k některých koníčkům a učili se nové dovednosti. „Netvrdím, že služba zanikne. K nějakým omezením ale budeme asi muset přistoupit,“ uvádí Stoklasová.

Ve stejné situaci jsou prakticky všichni poskytovatelé sociálních služeb. Krajský radní Pavel Šotola potvrdil, že momentálně chybí 55 milionů:

„Rozhodně tady není prostor na nějaký rozvoj sociálních služeb.“ Kraj sice vypíše několik grantů, stačit to ale rozhodně nebude.

Zaměstnanci pracují za méně, než by měli

S nedostatkem financí se potýká také táborské zařízení Kaňka, které se stará o tělesně i mentálně postižené děti. Týdně tam dochází asi osmdesát klientů. Na provozu je prý nejvíce ohrožen denní stacionář.

„My už jsme ve stavu, že bychom museli propouštět, protože restrikce z finančního hlediska jsou tak dlouhodobé, že už není vlastně kam ustupovat. My jsme doteď fungovali díky loajalitě zaměstnanců, kteří byli ochotni pracovat za mnohem nižší platy, než jsou tabulkové,“ potvrzuje ředitelka Irena Lintnerová.

Ústav sociální péče pro zrakově postižené v Brně-Chrlicích | Foto: Michal Záboj

Dotace z ministerstva tvoří zhruba pětinu rozpočtu Kaňky, vedení města pak poskytuje půjčku na provoz sociálních služeb.

„My jsme nezisková organizace, to znamená, že my si nemůžeme schovávat velký zisk na další rok, na další fungování. Tudíž v Táboře to město dělá tak, že nám zapůjčí peníze, a v případě, že potom není navýšena dotace, tak se jedná o převedení na mimořádnou dotaci,“ vysvětluje ředitelka.

I tak se ale musí zařízení obracet na dobrovolné dárce. Sponzorské příspěvky pokryjí kolem 40 až 50 procent rozpočtu.

Klára Bílá, krw, Drahomíra Bačkorová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme