Poslance čeká balík povodňových zákonů

Poslanci dnes projednávají na mimořádné schůzi zákony, které mají naší zemi pomoci vyrovnat se s následky záplav. Měli by mimo jiné posoudit žádost vlády o to, aby návrh nového státního rozpočtu mohla předložit o měsíc později, tedy až v říjnu. Dalším z bodů programu je změna zákona, která by umožnila posunutí termínu pro podání kandidátek do podzimních komunálních voleb kvůli oblastem postižených povodněmi.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanecká sněmovna

Poslanecká sněmovna | Foto: Jan Rosenauer

Sněmovna nejprve uctila památku čtrnácti obětí ničivých povodní. Na výzvu premiéra Vladimíra Špidly poté poslanci a členové vlády vzdali hold i všem občanům, kteří v uplynulých dnech statečně čelili řádění vodního živlu a pomáhali zmírnit jeho následky. "Kdyby naši občané nebyli disciplinovaní, kultivovaní, houževnatí a stateční, tak se nikdy nepodařilo uskutečnit záchrannou operaci v takovém rozsahu, v takovém čase a s takovým úspěchem," prohlásil Špidla.

Špidla zrekapituloval rozsah a důsledky přírodní katastrofy, která nemá v historii země obdoby. Záplavy postihly rozsáhlé území republiky a přímo i nepřímo ovlivnily život jeho obyvatel. Úplně zatopeno bylo 99 měst, obcí a městských částí, v nichž v době povodní žilo na 263.000 lidí. Částečně voda zalila 347 měst a obcí s více než 1,33 miliónu obyvatel, vypočítal Špidla.

Kandidátní listiny by měly strany podle dosavadního návrhu podat nejpozději do 27. srpna, pokud sněmovna ve stavu legislativní nouze s tímto návrhem vysloví souhlas, posune se termín do 3. září. "Podle informací, které z terénu máme, je týden, který by se za normálních okolností zdál jako období časově nepodstatné, v tuto chvíli velmi důležitý pro to, aby se všechny úkoly podle volebního zákona daly stihnout," vysvětluje ministr vnitra Stanislav Gross. Termín obecních voleb se ale podle Grosse nezmění.

Poslanci ODS už oznámili, že v tomto případě budou chtít posunout tento termín o více než týden, než jak navrhuje vláda. "Mluvila jsem s několika starosty a to, co navrhuje vláda, tedy prodloužení pouze o týden, jim vůbec nestačí a proto ODS přichází s návrhem, aby posunutí předložení kandidátních listin do voleb bylo prodlouženo o jedenadvacet dnů," uvedla místopředsedkyně sněmovny za ODS Miroslava Němcová.

Odkladem pro předložení návrhu nového státního rozpočtu na říjen chce kabinet získat čas na to, aby mohl rozpočet přizpůsobit novým podmínkám. Tento odklad by v důsledku záplav přivítal každý ministr včetně šéfky školského resortu Petry Buzkové. "Jednotlivé resorty měly rozepsat své rozpočtové kapitoly původně do tohoto pátku a nezbytně je třeba vyčkat na přesné zprávy o jednotlivých škodách, protože považuji za prioritní aby například v mém resortu byly prvními investicemi investice do zničených objektů," řekla Buzková.

Vláda žádá poslance také o souhlas, aby mohla na boj s následky povodní použít tři miliardy z mimořádných příjmů z emisí dluhopisů. Ministr financí Bohuslav Sobotka věří, že poslanci vládě vyhoví. "Poslanci budou mít ve svých rukách odpovědnost za to, zda se vládě podaří poskytnout rychle a aktuálně finanční prostředky na řešení bytové situace stovek, možní tisíců lidí, kteří v tuto chvíli s napětím čekají jak to dopadne," uvedl Sobotka.

Ve vstřícnost poslanců k vládním návrhům věří i ministryně zdravotnictví Marie Součková. Například její resort ve středu od Špidlova kabinetu získal přes 100 miliónů korun z rozpočtové rezervy na nákup vakcín. "Žádala jsem v rámci řešení akutní fáze krizových záplav navýšení v mém resortu o 111 miliónů, což by mělo pokrýt finanční částky na vakcinace záchranářů v první fázi a v druhé fázi i dětí ze záplavových oblastí." Ministerstvo zdravotnicví už má podle Součkové 40 tisíc vakcín proti hepatitidě typu A pro dospělé a smluvně má zajištěno 70 tisíc těchto vakcín pro děti.

Vláda má také v plánu zvýšit kvůli povodním daně: zatím ale není jasné, jaké daně se zvýší a o kolik. Podle ministra financí Bohuslava Sobotky by případné zvýšení nepřímých daní, například spotřebních u alkoholu, cigaret, služeb, mělo být vyváženo snížením daní přímých, tedy daně z příjmů. Zvýšení sazeb u nepřímých daní by však mohlo platit o něco dřív, čímž by stát získal část peněz na odstraňování následků záplav.

Milada Richterová, Dana Jaklová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme