Poslance čeká další probdělá noc. Chystají zásoby i životabudiče

Zásoby jídla, pití a povzbuzující substance. To není seznam nákupu na prodloužený rodinný víkend, ale na schůzi Poslanecké sněmovny. Trvá nepřetržitě už 28 hodin a je pravděpodobné, že zákonodárce čeká další noční směna. Postarali se o to poslanci ČSSD, kteří blokují projednávání reformních zákonů. A i když jsou poslanci ze sněmovny zvyklí na ledascos, tohle tu ještě nebylo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Petr Nečas se na schůzi sněmovny občerstvoval energetickým nápojem | Zdroj: ČTK

Spánek je dnes v Poslanecké sněmovně zakázané slovo a červené oči poslanců svědčí o probdělé noci víc než stenozáznam z nekonečné debaty.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak se poslanci připravují na další probdělou noc, zjišťovala ve sněmovně reportérka Věra Masopustová

A co na tento nezdravý režim říká ministr zdravotnictví Leoš Heger z TOP 09?

„Já si myslím, že národ se potřebuje zocelovat víc než chránit, a když se lidé moc chrání před takovýmito nároky, tak to potom vede ke zchoulostivění všech a všichni se pod vším hroutí. Takže já to beru sportovně a snažím se tomu odolávat. Myslím si, že poslanci by měli vydržet ještě víc,“ míní ministr.

Přidává také recept na spánkovou deprivaci: nejíst. „To mě udržuje nějak při životě,“ dodal Heger.

ČTĚTE TAKÉ: Obstrukce nejsou českou specialitou. Do parlamentů patří

Noční směnu má za sebou a možná i před sebou místopředsedkyně sněmovny za Věci veřejné Kateřina Klasnová. I ona má recept, jak neusnout.

„Střídali jsme se po dvou hodinách, bohužel jsme tedy neměli čas celou noc spát. Takže doufám, že dneska neukončíme předčasně schůzi tím, že jedna z nás usne během vedení schůze. A můj recept je, že piju hodně mátového čaje,“ prozradila Klasnová.

Čaje, vitamíny i spacáky

I bývalý boxer, sociální demokrat Jaroslav Foldyna umí na d únavou vyzrát. „Jako sportovec často používám k dolaďování formy různé vitamíny a mám jeden přípravek, který obsahuje výtažky ze zeleného čaje, kofeinu, kreatinu a dalších věcí, to dávám na trénink. Tato zátěž je někdy obdobná, tak jsem měl dvě pilulky a přečkal jsem noc. Doufám, že my neupadnou nohy,“ vysvětlil Foldyna.

Pomalu, ale jistě už ve sněmovně začínají přípravy na další probdělou noc. Náhodě pro nic nenechává občanská demokratka Lenka Kohoutová.

ČSSD bojuje obstrukcemi proti přijetí vládních reforem | Foto: ČTK

„Už jsem připravená, z domova mi přivezli všechno, co jsme potřebovala, včetně spacáku, kdyby došlo na spaní, a léků na astma. Jsem vybavená a my se toho nebojíme,“ říká přesvědčeně Kohoutová.

Jak koalice, tak opozice je odhodlaná strávit v Poslanecké sněmovně další noc, a pokud to nebude stačit, obětují boji proti, respektive za reformy i víkend.

Věra Pfeifferová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme