Poslance čeká hlasování o důvěře vládě

O důvěru dnes sněmovnu požádá kabinet premiéra Petra Nečase. Formálně se tak tímto krokem završí procedura vzniku nové vlády.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda vlády Petr Nečas (ODS) | Foto: Tomáš Adamec

Programové prohlášení ministři schválili na jednání vlády minulý týden. Jak řekl premiér Petr Nečas, celý dokument mají poslanci k dispozici. I proto nechce dnes ve sněmovně číst programové prohlášení celé.

Petr Nečas by současně byl rád, kdyby se hlasovalo ještě dnes.

Přehrát

00:00 / 00:00

Petr Nečas hovoří o dnešním hlasování.mp3

„Já bych byl rád, aby to byl racionální politický střet. To, že to střet bude, považuji za součást, ale byl bych rád, když by byl vedený kultivovaným racionálním způsobem,“ řekl Nečas.

Přehrát

00:00 / 00:00

Postoj ČSSD vysvětlil Rádiu Česko místopředseda sněmovny L. Zaorálek

Okamžik hlasování závisí na diskusi

Předsedkyně Poslanecké sněmovny, Miroslava Němcová (ODS) pro Rádio Česko odhadla, že se poslanci dostanou k hlasování o vyslovení důvěry koaliční vládě možná až zítra.

Přehrát

00:00 / 00:00

Postoj ČSSD vysvětlil Rádiu Česko místopředseda sněmovny L. Zaorálek

Nevylučuje to ani místopředseda dolní komory a ČSSD Lubomír Zaorálek. Miladě Richterové potvrdil, že sociální demokraté důvěru vládě nedají a před tím budou mít k jejímu programovému prohlášení řadu výhrad.

Opozice se současně chystá na kritiku plánovaných kroků kabinetu. Podle KSČM například vládní program nemá vizi a jde jen o opis už dříve uzavřené koaliční dohody. Předseda komunistů Vojtěch Filip proto plánuje zhodnocení programového prohlášení vlády, kritický projev očekává i od svých stínových ministrů. Filip dnes poslancům KSČM současně navrhne, aby důvěru vládě nedávali.

Kabinet má velkou šanci

Kabinet s největší pravděpodobností uspěje, protože má ve sněmovně pohodlnou většinu. Nic na tom nezmění ani to, že poslanec Stanislav Huml vypověděl s Věcmi veřejnými smlouvu, která všechny zákonodárce strany zavazuje hlasovat podle doporučení poslaneckého klubu a zároveň jim zakazuje přeběhnout k jiné straně. S Humlem bude strana dopoledne ještě jednat.

Jak řekla Radiožurnálu předsedkyně poslaneckého klubu Věcí Veřejných Kristýna Kočí, požádá před schůzí své kolegy, aby nereagovali na vystoupení opozice a nenechali se vyprovokovat k emotivním reakcím. Kočí také odmítla to, že by se dali někteří poslanci Věcí veřejných zviklat argumenty ČSSD, která je vyzvala, aby ještě před hlasováním o důvěře Nečasově vládě přestoupili k opozici.

Milan Kopp, Milada Richterová, Veronika Malá, Aneta Vojtěchová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme