Poslance čeká hlavně vládní novela občanského zákoníku

Největší změna v právní oblasti za posledních dvacet let. Tak hodnotí novelu občanského zákona, kterou by dnes mohli začít projednávat poslanci, jeho příznivci. Nově by se měly právní spory v občanském právu hodnotit víc s ohledem na práva a svobodnou vůli lidí. Nabízí například větší prostor pro dohodu protistran nebo posílení ochrany slabší strany.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zákony, legislativa, paragraf | Foto: Filip Rožánek

Zatímco opozice rekodifikaci odmítá, podle ministra spravedlnosti a garanta návrhu Jiřího Pospíšila z ODS výrazně posiluje práva občanů.

„Je to klíčový zákon, který vznikal více než deset let. Obsahuje nové občanské právo, které výrazně posiluje práva všech občanů. Občané budou moci lépe dědit, budou moci lépe chránit své vlastnictví. Je zde nová úprava sousedských sporů, rodinného práva. Pro každého občana to přinese mnoho změn v jeho každodenním životě,“ domnívá se Pospíšil.

Norma, která nahrazuje přes padesát let starý kodex, se ale nezamlouvá opoziční ČSSD. Sociálnědemokratický poslanec Jeroným Tejc návrh označil za úspěchaný.

„Nemá podporu ani odborné veřejnosti ani politické reprezentace napříč spektrem a není důvod dělat revoluci v právu proti vůli ostatních, která bude znamenat, že právo nebude srozumitelné pro občany a 20 let minimálně nebudou předvídatelná rozhodnutí soudů, protože budou prováděna podle jiných pravidel. Není k tomu žádný důvod a já se domnívám, že jediný důvod je snaha o zviditelnění ministra Pospíšila, a to nám za to skutečně nestojí,“ říká Tejc.

Věra Pfeifferová, Michal Šenk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme