Poslance čeká volba vedení sněmovny

Poslanci se dnes v tajné volbě pokusí zvolit nové vedení sněmovny. Občanští demokraté navrhli na post předsedkyně dolní komory Miroslavu Němcovou. Sociální demokraté jdou do první volby bez vlastního kandidáta. Prosazují sice Lubomíra Zaorálka, ale čekají na to, až pro něj budou mít zajištěnou podporu i dalších stran. Na zasedání dorazil i nemocný poslanec ODS Miloš Patera, který se zotavuje po mrtvici. Hned v úvodu dnešního jednání složil poslanecký slib. Ostatní zákonodárci si tuto povinnost odbyli už v úterý, kdy ustavující schůze začala.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

schůze nové sněmovny | Zdroj: ČTK

ODS se při prosazování Miroslavy Němcové do čela dolní komory může opřít o podporu svých koaličních partnerů, tedy lidovců a zelených, i s nimi má ale ve dvousetčlenné sněmovně jen sto hlasů. Otázkou tedy je, jak dnešní volba dopadne. Ani předseda občanských demokratů Mirek Topolánek si to zatím netroufl předpovědět:

"Ptáte se mě na něco, co nejsem schopen předjímat. Každopádně je jedinou nominovanou zástupkyní Poslanecké sněmovny na tento post a volba řádně proběhne."

ČSSD chce přispět k řešení povolebního patu ohlášenou demisí vlády Jiřího Paroubka a očekává, že trojkoalice ODS, KDU-ČSL a Strany zelených za to umožní sociálním demokratům získat právě post předsedy sněmovny. Jenomže trojkoalice to vidí jinak - podle jejích zástupců není demise Paroubkovy vlády vstřícným, ale naprosto samozřejmým krokem po volbách.

Je pravděpodobné, že kvůli patovému uspořádání sil ve sněmovně dnes poslanci nikoho nezvolí. Takový výsledek odhaduje i odstupující premiér a předseda ČSSD Jiří Paroubek. "Předpokládám, že na sebe narazí dva hlasovací bloky, takže předseda Poslanecké sněmovny nebude zvolen," řekl dopoledne Radiožurnálu.

Paroubek podle svých slov doufá, že dnešní neúspěšná volba trojkoalici snad konečně přiměje k tomu, že začne s ČSSD jednat. "Myslím si, že ten výsledek 100:100 zchladí hlavy všem a že začnou konečně jednat - já k tomu vyzývám už čtyři týdny."

Pokud by Miroslava Němcová v prvním kole skutečně zvolena nebyla, bude následovat vzápětí druhé kolo. Kdyby neuspěla ani v něm, bude se do deseti dnů konat druhá volba.

Celé dopoledne se ve sněmovně spekulovalo, jestli bude vedení ČSSD kontrolovat tajné hlasování svých poslanců. A to tak, že si hlasovací lístky sice vyzvednou, ale do urny je nevhodí. Tím se nesníží kvórum nutné pro zvolení Miroslavy Němcové a zároveň bude jisté, že nikdo z ČSSD nedal místopředsedkyni ODS svůj hlas. Jiří Paroubek na to řekl, že vše, co se týká sociální demokracie, je zbytečně nafukováno a že je povinností ČSSD hlasovat jednotně.

Milada Richterová, Marika Táborská, Lucie Husárová 1 Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme