Poslanci a senátoři nepřijdou o doživotní imunitu

Doživotní imunita pro poslance a senátory bude platit dál. Vládní novela, která měla imunitu zákonodárců omezit jen na dobu výkonu jejich mandátů, totiž sněmovnou neprošla. Podle místopředsedy ústavně-právního výboru Zdeňka Koudelky z ČSSD se v dolní komoře nenašla dostatečná vůle ke změně.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

z jednání sněmovny

z jednání sněmovny | Foto: Michal Krumphanzl

"Nebyl dosažen kompromis, nebylo získáno tři pětiny poslanců pro to, aby návrh podpořili. Někomu šlo asi o imunitu, někomu o pravomoci Nejvyššího kontrolního úřadu, případně o něco jiného. Spíš bych řekl, že je rozhodující, že dvě nejsilnější opoziční strany nepřistoupily na dohodu s vládní koalicí, a tím pádem změna nemohla projít," uvedl Koudelka.

Místopředseda ústavně-právního výboru z ODS Jiří Pospíšil si myslí, že některým poslancům mohl vadit návrh na zvýšení pravomocí Nejvyššího kontrolního úřadu.

"U nás se vedly velké diskuse kolem postavení Nejvyššího kontrolního úřadu, návrh předpokládal posílení pravomocí NKÚ. U některých našich poslanců vyvstala obava, nakolik toto posílení nepovede k nárůstu úřednického aparátu. Toto byl možná důvod, proč někteří kolegové návrh nepodpořili."

Novelu ústavy omezující imunitu zákonodárců podpořilo jen 78 poslanců, ke schválení návrhu bylo ale potřeba nejméně 120 hlasů. Podle ČTK proti novele hlasovalo deset poslanců, dalších 73 nehlasovalo. Jednotně pro novelu zvedli ruku jen přítomní unionisté, nezařazený Tomáš Vrbík, většina sociálních demokratů a lidovců a menšina občanských demokratů. Nejmenší podporu měla novela mezi komunisty, z nichž pro ni zvedl ruku jen Vojtěch Filip.

Marika Táborská, Lucie Husárová 1 Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme