Poslanci a zástupci občanských sdružení debatují o tzv. střídavé péči

Politici i zástupci občanských sdružení dnes v poslanecké sněmovně diskutují o posílení institutu tzv. střídavé péče. Poslanec Pavel Staněk z ODS zde předložil návrh zákona o rodině, podle kterého by soudy měly více využívat střídavou péči.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rodiče s dítětem | Foto: Corbis

Novela konkrétně navrhuje, aby soud střídavou péči nařídil vždy, když shledá, že rodiče mají zájem na tom, aby jim dítě bylo svěřeno do péče a jeho výchovu jsou schopni zajistit. Ovšem za podmínky, že taková výchova je v zájmu dítěte.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem na Rádiu Česko byl ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil

Poslanec upozorňuje na to, že v České republice je svěřováno do péče matky 90 procent dětí a střídavá, popřípadě společná výchova je nařizována přibližně ve třech procentech případů. Debatu o této problematice vítá i ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil:

„Střídavá péče je ve většině vyspělých zemích nařizována přibližně v 10 až 15 procentech případů. Pokud se tedy v České republice jedná o 3 až 5 procent, tak asi opravdu není něco v pořádku a tento institut je využíván mnohem méně, než je to v jiných civilizovaných zemích.“

„Na druhou stranu je třeba si uvědomit, že střídavá péče má být, a v reálu vždycky je, minoritní variantou, když soud rozhoduje o tom, jak upravit výchovu dětí rodičů, kteří se rozvádějí,“ dodává Pospíšil.

Podle ministra je potřeba o problematice střídavé péče mluvit, otázkou ale zůstává, zda řešení poslance Staňka je ideální: „Nejsem si úplně jist, jestli forma, kterou kolega navrhl, kdy v zásadě stanoví povinnost soudu uložit střídavou péči, pokud jsou splněny zákonné podmínky, je ta nejvhodnější.“

Jiří Pospíšil (ODS) | Foto: Tomáš Adamec

„Střídavá péče má smysl v případě, kdy rodiče udrží tzv. výchovnou koalici, pokud jsou v zásadě schopni se dohodnout, nepoštvávají dítě jeden proti druhému a kdy je výchova kontinuální. To znamená, že dítě sice střídá domácnosti, ale výchova má jasný řád a dítě nezažívá šoky z toho, že je jeden týden v jedno prostředí a druhý v druhém,“ dodává na závěr ministr spravedlnosti.

Václava Marešová, Naďa Bělovská, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme