'Žádost je nekvalitní a neodůvodněná.' Poslanci ANO nedostali pokyn, jak o vydání předsedy hlasovat

Poslanecký klub hnutí ANO nedal svým členům pokyn, jak mají hlasovat o žádosti policie o vydání předsedy hnutí Andreje Babiše a předsedy klubu Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání. Faltýnek to po jednání klubu řekl novinářům.

Praha (Aktualizováno: 15:10 5. 9. 2017) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mandátový a imunitní výbor doporučil sněmovně vydat poslance Andreje Babiše i Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání

Mandátový a imunitní výbor doporučil sněmovně vydat poslance Andreje Babiše i Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání | Zdroj: ČTK

Poslanci ANO přítomní na tiskové konferenci ale označili policejní žádost za nekvalitní a neodůvodněnou, jejím cílem je podle nich ovlivnit říjnové volby do sněmovny.

Faltýnek řekl, že při středečním jednání sněmovny se on i Babiš budou snažit sdělit své argumenty, které podle nich policie v žádosti o vydání zamlčela. Očekává dlouhou diskusi, poslanci ANO se o svém postoji rozhodnou až po ní. Faltýnek přitom nečeká, že by se představitelům ANO podařilo přesvědčit celou sněmovnu, má za to, že věc je politicky motivovaná a jejím cílem je poškodit ANO i osobně Babiše a jeho samotného.

Středa dopoledne?

O vydání předsedy ANO Andreje Babiše a prvního místopředsedy hnutí Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání by měli poslanci jednat ve středu dopoledne. Uvádí to program schůze, který v úterý schválila sněmovna.

Zároveň Faltýnek vyjádřil přesvědčení, že jeho a Babišovo vystoupení před sněmovnou neohrozí projednání zákonů ve třetím čtení, které budou ve středu na programu. Podle něj je mezi stranami dohoda, že se v případě dlouhé debaty o vydání obou poslanců prodlouží lhůta pro projednávání zákonů.

Poslanec Matěj Fichtner, který ANO zastupuje v mandátovém a imunitním výboru, uvedl, že měl možnost nahlédnout do vyšetřovacího spisu. Na základě toho je přesvědčen, že žádost o vydání nemá ve spisu oporu, proto ji považuje za neodůvodněnou.

Místopředseda sněmovny Radek Vondráček prohlásil, že policejní žádost neobsahuje závažné informace, které by v ní měly být. Podle něj proto rozhodnutí o vydání obou poslanců nemůže být vedeno racionálními argumenty, ale pouze politickými. Očekává, že politicky bude motivované i rozhodování celého pléna sněmovny.

Hnutí ANO se postavilo za předsedu. Pro vydání Babiše nevidí důvod

Číst článek

Podle Zaorálka je imunita přežitek

Podle předsedy poslaneckého klubu TOP 09 Michala Kučery by v západních zemích oba poslanci kvůli podobnému případu sami odstoupili. Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) označil imunitu za zbytečnou, podle něj by se s politiky mělo zacházet jako s běžnými občany.

„Imunita neslouží ničemu, je to podle mě přežitek. Docela bych podepsal slova Andreje Babiše, že je to něco, co by se mělo zrušit. A politici by neměli být chápáni jako nějaká zvláštní třída,“ připomněl Zaorálek dřívější Babišovo vyjádření k vydávání poslanců.

Uvedl také, že by věc měly prošetřit orgány činné v trestním řízení, sněmovna nemůže o vině a nevině rozhodovat. „Je třeba, aby se to vyšetřilo. Já chci jediné - aby se vyjasnilo, jak je možné, že někdo si na rodinném hnízdě dělá svatby a 50 milionů na to přispívá Evropa - to by chtěl každý,“ uvedl volební lídr ČSSD.

Lidovci budou pro vydání

„My jsme se této záležitosti věnovali, budeme jako klub postupovat v souladu s návrhem mandátového a imunitního výboru,“ řekl o postoji KDU-ČSL k policejní žádosti o vydání Babiše s Faltýnkem předseda lidoveckého poslaneckého klubu Jiří Mihola. Výbor minulý týden vydání obou politiků ke stíhání doporučil. „Předpokládáme, že by to nemuselo být dlouhé, je to spíš technická záležitost. Sněmovna není ani soudní tribunál,“ řekl o očekávaném průběhu středečního jednání.

Babiš a Faltýnek mají být vydáni k trestnímu stíhání. Co to znamená?

Číst článek

Podobně se vyjádřil i šéf poslanců KSČM Pavel Kováčik, podle něhož nemůže sněmovna nahrazovat práci vyšetřovatelů a soudců. „Hlavně aby byl dán průchod spravedlnosti, byl dán průchod konání orgánů činných v trestním řízení a aby oba pánové měli možnost se očistit,“ řekl. Komunistický klub bude hlasovat pro vydání Babiše a Faltýnka, stejně jako to dělal v jiných podobných případech.

Klub ODS nedal pro poslance závazné doporučení, jak mají hlasovat, podle předsedy klubu Zbyňka Stanjury ale všichni poslanci dali najevo, že budou pro vydání. Stanjura řekl, že v tomto případě není důvod využívat poslaneckou imunitu. Připomněl také, že zástupci ANO v minulosti volali po odstranění imunity.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme