Poslanci balí, aby uvolnili kanceláře svým nástupcům. Musí to stihnout do tří týdnů

Poslancům končí mandát. Prezident Miloš Zeman rozpustil sněmovnu a ta se už musí připravovat na nové zákonodárce. Odcházející poslance v těchto dnech čeká vracení všeho, co k jejich práci patřilo.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Některé poslankyně rozpuštění sněmovny rozplakalo

Některé poslankyně rozpuštění sněmovny rozplakalo | Zdroj: ČTK

Volební období v poslanecké sněmovně rámují dvě důležité aktivity. V první den nástupu nových poslanců nadšené fasování, v den poslední pak už méně radostné vracení. Aby poslanci vrátili všechno a včas, dostali od kanceláře sněmovny manuál. Položek v něm není málo.

„Vyklidit kanceláře, vyklidit ubytování. Vstupní karta je platná tři týdny, to znamená, že máme tři týdny prostor se vypořádat s vyklizením kanceláří a ubytoven,“ začal s výčtem toho, co se musí odevzdat, dnes už bývalý šéf poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik. To ale není zdaleka všechno.

Přehrát

00:00 / 00:00

Věra Masopustová

„Do pěti dnů je třeba vrátit služební vozidlo, diplomatický pas, hlasovací kartu, vrátit poslanecký průkaz.“

Příručku co a do kdy vrátit dostali poslanci už v den, kdy rozhodli o rozpuštění sněmovny, tedy 20. srpna. To potvrdila také už bývalá předsedkyně poslanců Věcí veřejných Kateřina Klasnová.

„Pod kontrolou to máme, protože máme instrukce od kancléře Kynštetra, takže přesně víme termíny, dokdy co vrátit. Poslanci Věcí veřejných se nehodlají zabarikádovat ve sněmovně a stát se součástí sněmovního inventáře, takže předpokládám, že všechno včas a řádně vrátíme.“

Poslanci ale neodejdou po víc než tříleté práci ve sněmovně úplně s prázdnou.

„Pokud někdo nenastoupí do mandátu po příštích volbách, tak má nárok na odchodné, které je jeden plat + další za každý absolvovaný rok,“ vypočítal Pavel Kováčik.

Podle kancléře Petra Kynštetra ale hrozí, že na odchodné nemusí být dost peněz.

„Musíme spočítat, kolik peněz ušetříme tím, že poslanci skončí svůj mandát dřív a potom spočítat, kolik budeme potřebovat prostředků na odchodné,“ vysvětlil Kynštetr.

Pokud budou sněmovně peníze na odchodné chybět, obrátí se na ministerstvo financí. Průměrný plat poslance je bez náhrad necelých 56 tisíc korun. Šéfové výborů nebo poslaneckých klubů ale berou vyšší mzdy.

Věra Pfeifferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme