Poslanci budou hlasovat o dětských skupinách až příští týden

Ze schvalování zákona, který měl původně jen pomoci lesním školkám, se stal prestižní souboj mezi vládou, prezidentem a opozicí. Občanským demokratům se podařilo odsunout hlasování o novele, které se obávají provozovatelé těchto zařízení, z dneška na úterý. To poslanci pravděpodobně přehlasují veto prezidenta Miloše Zemana.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lesní školka v Toulcově dvoře | Foto: Klára Bílá

Verdikt Sněmovny nakonec odložila opoziční ODS. Její poslanci si vyžádali těsně před hlasováním dvouhodinovou přestávku na poradu klubu. ČSSD nesouhlasila. Vedení Sněmovny pak rozhodlo, že se k zákonu o dětských skupinách vrátí poslanci příští týden.

Premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD lituje, že se rozhodování o dětských skupinách, tedy i takzvaných lesních školkách, tak protahuje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Názory poslanců na zákon o dětských skupinách shrnuje Jana Čermáková

„Moje děti chodily a chodí do normální mateřské školy, ale určitě si zkusím najít čas, abych se zašel do nějaké lesní školky podívat a seznámil se s jejím chodem. Rozhodně cílem vlády není omezovat jakékoli předškolní vzdělávání. Naopak, chceme rozšířit kapacity," tvrdí.

Poslanci podle všeho prezidentovo veto v úterý přehlasují. Koalice se už domluvila, že pak přijde s vlastním návrhem, který bude řešit registraci všech zařízení pečujících o předškolní děti.

„Ministr školství jasně deklaroval, že je bere do sítě školek, tak jak ony samy chtějí. Tam je potřeba dořešit ještě nějaké technikálie,“ říká ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová z ČSSD a dodává:

Dětské skupiny:
- v dětské skupině by mohlo být nejvýš 24 dětí,
- provozovatel skupiny by s rodiči uzavíral smlouvu,
- provozovatel musí mít plán výchovy a péče, zajistit vhodné prostory a personál,
- náklady na zřízení skupiny odhaduje ministerstvo zhruba na půl milionu korun, podobnou částku by stál roční provoz.

„Část toho je také na bedrech ministerstva zdravotnictví a tam se teď dívají na to, jak přesně fungují lesní školky v Německu a v Rakousku, jaké mají hygienické standardy, abychom se podle toho také zařídili.“

S návrhem už souhlasí i KDU-ČSL, která dostala záruku, že novela zákona umožní existenci lesních školek. „Tato novela bude obsahovat tyto základní principy, kolem kterých se diskuse nejvíc točí,“ potvrzuje šéf poslanců KDU-ČSL Jiří Mihola.

„To znamená volitelnou registraci poskytovatele. Upřesnění uživatelů benefitů – ty budou poskytnuty rodičům, kteří využívají službu péče o dítě v dětské skupině a v mateřské škole podle školského zákona, nikoli těm neregistrovaným,“ popisuje.

Registrace by měla být pro všechny dobrovolná. Ti, kdo se nezaregistrují, však přijdou o daňové výhody. Proti tomuto návrhu jsou jednoznačně komunisté. TOP 09 a ODS kritizují, že se o dětské skupiny řeší tak komplikovaně.

„Neváhají zaplevelit právní řád zmetkem, který potom budou opravovat, místo abychom zákon ten zákon neschválili a schválili nový, připravený, který už zmetkovitý není. Nemá to absolutně žádnou logiku,“ podotýká předseda poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek.

Základní rozdíly mezi mateřskou školou a dětskou skupinou | Foto: Český rozhlas

Jana Čermáková, Lenka Jansová, kap Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme