Poslanci budou hlasovat o dětských skupinách až příští týden

Ze schvalování zákona, který měl původně jen pomoci lesním školkám, se stal prestižní souboj mezi vládou, prezidentem a opozicí. Občanským demokratům se podařilo odsunout hlasování o novele, které se obávají provozovatelé těchto zařízení, z dneška na úterý. To poslanci pravděpodobně přehlasují veto prezidenta Miloše Zemana.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lesní školka v Toulcově dvoře

Lesní školka v Toulcově dvoře | Foto: Klára Bílá

Verdikt Sněmovny nakonec odložila opoziční ODS. Její poslanci si vyžádali těsně před hlasováním dvouhodinovou přestávku na poradu klubu. ČSSD nesouhlasila. Vedení Sněmovny pak rozhodlo, že se k zákonu o dětských skupinách vrátí poslanci příští týden.

Premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD lituje, že se rozhodování o dětských skupinách, tedy i takzvaných lesních školkách, tak protahuje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Názory poslanců na zákon o dětských skupinách shrnuje Jana Čermáková

„Moje děti chodily a chodí do normální mateřské školy, ale určitě si zkusím najít čas, abych se zašel do nějaké lesní školky podívat a seznámil se s jejím chodem. Rozhodně cílem vlády není omezovat jakékoli předškolní vzdělávání. Naopak, chceme rozšířit kapacity," tvrdí.

Poslanci podle všeho prezidentovo veto v úterý přehlasují. Koalice se už domluvila, že pak přijde s vlastním návrhem, který bude řešit registraci všech zařízení pečujících o předškolní děti.

„Ministr školství jasně deklaroval, že je bere do sítě školek, tak jak ony samy chtějí. Tam je potřeba dořešit ještě nějaké technikálie,“ říká ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová z ČSSD a dodává:

Dětské skupiny:
- v dětské skupině by mohlo být nejvýš 24 dětí,
- provozovatel skupiny by s rodiči uzavíral smlouvu,
- provozovatel musí mít plán výchovy a péče, zajistit vhodné prostory a personál,
- náklady na zřízení skupiny odhaduje ministerstvo zhruba na půl milionu korun, podobnou částku by stál roční provoz.

„Část toho je také na bedrech ministerstva zdravotnictví a tam se teď dívají na to, jak přesně fungují lesní školky v Německu a v Rakousku, jaké mají hygienické standardy, abychom se podle toho také zařídili.“

S návrhem už souhlasí i KDU-ČSL, která dostala záruku, že novela zákona umožní existenci lesních školek. „Tato novela bude obsahovat tyto základní principy, kolem kterých se diskuse nejvíc točí,“ potvrzuje šéf poslanců KDU-ČSL Jiří Mihola.

„To znamená volitelnou registraci poskytovatele. Upřesnění uživatelů benefitů – ty budou poskytnuty rodičům, kteří využívají službu péče o dítě v dětské skupině a v mateřské škole podle školského zákona, nikoli těm neregistrovaným,“ popisuje.

Registrace by měla být pro všechny dobrovolná. Ti, kdo se nezaregistrují, však přijdou o daňové výhody. Proti tomuto návrhu jsou jednoznačně komunisté. TOP 09 a ODS kritizují, že se o dětské skupiny řeší tak komplikovaně.

„Neváhají zaplevelit právní řád zmetkem, který potom budou opravovat, místo abychom zákon ten zákon neschválili a schválili nový, připravený, který už zmetkovitý není. Nemá to absolutně žádnou logiku,“ podotýká předseda poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek.

Základní rozdíly mezi mateřskou školou a dětskou skupinou | Foto: Český rozhlas

Jana Čermáková, Lenka Jansová, kap Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme