Poslanci budou hlasovat o misi českých vojáků v Mali. ČSSD nechce, aby byla bojová

Sněmovna rozhodne o vyslání českých vojáků do Mali. O souhlas se zahraniční misí by měl jako prozatímní šéf resortu obrany požádat poslance premiér Petr Nečas. Vojáci by nejprve měli střežit vojenské velitelství v hlavním městě a pak cvičit maliské vládní jednotky k boji proti islamistům.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čeští vojáci v misi ISAF v Kábulu

Čeští vojáci v misi ISAF v Kábulu | Zdroj: ČTK

„Bude to dvojí úkol. V první fázi prvních šesti měsíců budou naši vojáci provádět takzvaný force protection, tedy obranu spojeneckých vojsk u základny. Ona to není základna v pravém smyslu slova, je to v podstatě hotel uvnitř hlavního města Bamako. A poté dalších devět měsíců by měli provádět mentoring, výcvik maliské armády,“ potvrdil předseda branného výboru sněmovny Jan Vidím.

Poslanci ČSSD jsou ochotni misi podpořit jen v případě, že se čeští vojáci nezúčastní bojových akcí. Strana si klade ale ještě další podmínky.

„Chceme, aby ta mise byla jasně ohraničená, s jasným mandátem. Chceme, aby byla hrazená z prostředků ministerstva obrany, aby tady nevznikaly dodatečné náklady. A chceme, aby se jednalo o tréninkovou misi, nikoli o misi bojovou,“ upřesnil stínový ministr obrany ČSSD Jan Hamáček.

Zato komunisté jsou zásadně proti jakékoli účasti české armády na akcích v zahraničí. „Nepamatuji se, že by rozhodla Rada bezpečnosti OSN. A my, pokud budeme podporovat podobné záležitosti, tak už víckrát jsme opakovali, že pouze pokud to bude na základě rozhodnutí Rady bezpečnosti OSN. Jinak podporovat nebudeme,“ vysvětlil šéf poslanců KSČM Pavel Kováčik.

Věra Pfeifferová, krw Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme