Poslanci budou hlasovat o rozpuštění sněmovny, levici k prosazení návrhu chybí hlasy

Sociální demokraté se spolu s komunisty, poslanci Věcí veřejných a malou skupinou nezařazených poslanců pokusí o rozpuštění sněmovny. Pokus to zřejmě bude marný, chybí jim hlasy. Těch potřebují 120, zatím jich dali dohromady necelou stovku. Strany bývalé vládní koalice o rozpuštění sněmovny nestojí a budou hlasovat proti.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanecká sněmovna 19. března 2013

Poslanecká sněmovna 19. března 2013 | Foto: Filip Jandourek

Nechceme návrat koaliční vlády, raději předčasné volby, říkají sociální demokraté. A i když třípětinovou většinu pro svůj návrh nejspíš nezískají, udělají pro to ze své strany všechno.

„Všichni poslanci sociální demokracie budou v Poslanecké sněmovně a všichni budou hlasovat pro rozpuštění sněmovny,“ tvrdí první místopředseda ČSSD Michal Hašek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Názory politických stran na rozpuštění sněmovny zjišťovaly Věra Masopustová a Veronika Neprašová

„Pokud pro to nebude dostatek hlasů, tak to znamená, že tady někdo hraje politické hry. Ve skutečnosti argumenty pro to, aby se protahovala krize, nejsou. Pokud se někdo tváří, že je má, tak hraje falešnou hru. Ve sněmovně můžeme tu věc rozřešit velmi čistě a velmi rychle,“ míní místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek.

Rozpuštění sněmovny podpoří i komunisté. „Už je to skoro dva roky, co jsme na tiskové konferenci poprvé tuto možnost zvedli jako možnost, která nám připadala nejlepší a nejčistší a nemáme důvod z toho ustupovat. Naši poslanci a poslankyně, všichni budeme hlasovat pro,“ potvrzuje šéf poslanců KSČM Pavel Kováčik.

Rozpuštění sněmovny je možné schválit nejméně třípětinovou většinou hlasů všech poslanců, tedy 120. Strany ČSSD, KSČM a VV, které chtějí hlasovat pro rozpuštění, mají jen 91 hlasů. Přidají se k nim zřejmě i někteří nezařazení poslanci, například Jiří Paroubek, Petr Benda, Kristýna Kočí a Josef Dobeš. Naopak ODS, TOP 09 a LIDEM chtějí hlasovat proti, dohromady mají 101 hlasů.

Také podle lídra Věci veřejných Víta Bárty by politici měli vyslechnout „přání voličů“ a své mandáty předčasně složit.

„Jakýkoli jiný postup je v rozporu s přáním většiny občanů České republiky a jakékoli úhybné manévry, jako je neschválení programu schůze, jsou jen trapnou snahou a trapnou výmluvou, jak se vyhýbat osobní odpovědnosti za nerozpuštění sněmovny,“ říká Bárta.

Pokud na hlasování dorazí všichni poslanci ČSSD, KSČM a VV, dají dohromady 91 hlasů. Další jim přidají nezařazení poslanci Jiří Paroubek, Petr Benda, Kristýna Kočí a Josef Dobeš. Pro rozpuštění sněmovny byl už dříve bývalý občanský demokrat Radim Fiala.

Pravice rozpuštění nepodpoří

I poslanci ODS, TOP 09 a strany LIDEM budou hlasovat jednotně – ale proti návrhu. „Já jsem přesvědčen, že tohle je okamžik, kdy poslanci ODS hlasují o principech, které strana hájí dlouhodobě na politickém spektru. Vůbec si neumím představit, že by někdo vážnost toho okamžiku necítil a hlasoval v rozporu,“ věří úřadující předseda ODS Martin Kuba.

Pokud by sněmovna rozpuštění schválila, musel by krok ještě potvrdit prezident, na což mu zákon nestanovuje žádnou lhůtu. Do 60 dnů od rozpuštění by pak musel vyhlásit nové volby. Neodkladná „zákonná opatření“ by mohl vydávat Senát, a to pouze na návrh vlády. Nově zvolená sněmovna by je poté musela potvrdit. Senát by však nemohl měnit ústavu ani volební zákon, schvalovat státní rozpočet a závěrečný účet ani mezinárodní smlouvy.

Bývalá vládní koalice totiž trvá na svém pokusu sestavit vládu v čele s Miroslavou Němcovou. „Nástroj rozpuštění sněmovny má být v parlamentní demokracii použit v momentě, kdy není v parlamentu většina schopná podpořit nějaké vládní řešení,“ míní Kuba.

„My stále tvrdíme, že je tady vládní koaliční většina, která čítá 101 poslanců. Z toho důvodu jsme přesvědčeni, že není důvod k tomu, český parlament rozpouštět,“ tvrdí šéf ODS.

Podobně to vidí i místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek. „My v žádném případě nebudeme hlasovat pro rozpuštění sněmovny, protože rozpuštění sněmovny je instrument, který má být použit v jednom jediném případě – pokud v Poslanecké sněmovně neexistuje většina ke složení akceschopné vlády. Jakákoli většina. To není tento případ, v tomto případě většina existuje. To znamená, že instrument předčasných voleb není na místě,“ upozorňuje Kalousek.

Němcová: Hlasování o rozpuštění sněmovny je pro ČSSD předem prohraný boj

Číst článek

Ještě před hlasováním o rozpuštění sněmovny se musí poslanci dohodnout, jak svoji vůli vyjádří. Zákon na formu hlasování u tohoto zákona nepamatuje a pokud někdo z poslanců nepožádá o hlasování po jménech a sněmovna to neschválí, bude se rozhodovat klasickým způsobem – tedy tlačítky.

Věra Pfeifferová, Mirko Kašpar, Veronika Neprašová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme