Poslanci budou hlasovat o státním rozpočtu na příští rok

Do třetího čtení se dnes dostává jednání o státním rozpočtu na příští rok. Hlasovat by se mělo o sedmi stovkách pozměňovacích návrhů z rozpočtového výboru a více než třech stovkách dalších návrhů, které poslanci přednesli už minulý týden a kterými se snažili získat peníze pro své regiony. Chtějí poslat peníze na opravy sportovních areálů, škol, nemocnic a chodníků. ČSSD prosazuje zvýšení částky na platy policistů a vyšší dotace zemědělcům. Kvůli tomu by se mělo splatit méně ze státního dluhu a krátit se má v rozpočtu také z důchodů a státních odvodů do zdravotního pojištění.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

jednání Poslanecké sněmovny | Foto: Marián Vojtek

Ministr financí Vlastimil Tlustý varuje, že kvůli tomu by se příští rok nepodařilo dodržet naplánovaný schodek. "Kde a čemu místně prospět, to by samo o sobě nebylo nic špatného, pokud by to nebylo provázeno vybíráním takzvaných rezerv ve státním rozpočtu. Takzvaných říkám, protože žádné skutečné rezervy neexistují," řekl Českému rozhlasu Tlustý.

Státní rozpočet pro příští rok zatím počítá s deficitem přesahujícím 91 miliard korun. Pokud sněmovna rozpočet schválí, musí ho ještě podepsat prezident. Senát o rozpočtu nejedná. Podle Vlastimila Tlustého není ale vyloučené, že se dnes ještě výše deficitu změní. Záviset to bude na tom, jestli sněmovnou projdou některé návrhy rozpočtového výboru.

Místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka některé z nich považuje za klíčové pro dnešní hlasování: "Já počítám s tím, že návrh zákona o státním rozpočtu by mohl projít. Sociální demokraté jsou ho připraveni podpořit, pokud bude přijato usnesení rozpočtového výboru, které zvyšuje výdaje na sociální služby o tři miliardy korun, zvyšuje přímé platby zemědělcům o 1,9 miliardy korun a doufáme, že také projde náš pozměňovací návrh, kterým chceme navýšit rezervu pro zprovoznění zákona o platu příslušníků bezpečnostních sborů."

Pokud by sněmovnou neprošlo zvýšení výdajů na sociální služby a zvýšení přímých plateb zemědělcům, ČSSD by podle Sobotky vážně zvažovala, jestli má státní rozpočet podpořit.

Veronika Malá, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme