Poslanci budou jednat o likvidaci odpadů

Vládním návrhem zákona o obalech zahájí Poslanecká sněmovna druhý týden svého jednání. Cílem předlohy, ke které poslanci budou předkládat pozměňovací návrhy, je předcházet vzniku odpadu z obalů a zajistit jejich opakované použití. Projednávání zákona budou zřejmě sledovat i příznivci ekologického Hnutí Duha.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

skládka | Foto: Karolína Hnilicová

Ti včera před sídlo ODS přivezli balík lisovaných PET lahví a další odpad. Sdružení předalo ODS také žádost, aby její poslanci hlasovali pro kvóty recyklace odpadů dané návrhem zákona o obalech. Hnutí Duha rovněž chce, aby za odpad byli odpovědni výrobci, nikoli obce a zákazníci.

Jak se k tomuto požadavku staví poslanci, řekl Radiožurnálu zpravodaj k tomuto zákonu, sociální demokrat Rudolf Tomíček. "Nevím, jestli v této oblasti ten zákon toto řeší, protože to není jeho účelem, ale v každém případě tenhle zákon zajistí to, že původci těchto obalových obalů budou finančně zainteresováni na jeho likvidaci, čímž se předpokládá, že právě to, že na tom budou finančně zainteresováni, je donutí k omezení vůbec jeho vzniku."

Poslanecká sněmovna se bude odpoledne věnovat prvním čtením zákonů a novel. Koncem týdne poslanci začnou zřejmě schvalovat předlohy, ke kterým minulý týden předkládali pozměňovací návrhy. Konečné podoby by se mohla dočkat vládní novela zákona o střetu zájmů, zákon o zrušení čtrnáctých platů ústavních činitelů nebo vládní návrh zákona o omezení plateb v hotovosti.

Jedním z navrhovaných předloh zákonů bude zákon o obecních volbách. Ten už poslanci několikrát odložili, ale teď by se už - jak Radiožurnálu řekl poslanec za ČSSD Radko Martínek - mohl dočkat schválení. Zásadní problémy toho zákona jsou totiž odstraněny. "Mimojiné problém pětiprocentní uzavírací klauzule, který by se měl upravit takovým způsobem, že na samostatně kandidující nezávislé kandidáty by se tato pětiprocentní klauzule neměla vztahovat."

Markéta Kaclová, Lenka Rákosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme