Poslanci budou jednat o státním rozpočtu

Schvalování státního rozpočtu na příští rok bude hlavním bodem dnes začínající (letošní poslední řádné) schůze Poslanecké sněmovny. Základní parametry rozpočtu schválila dolní komora v polovině října. Deficit bude 74,4 miliardy korun. K vládou nastavenému rámci mají výhrady opoziční komunisté. Zásadně proti jsou občanští demokraté.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanecká sněmovna | Foto: Česká televize

Těm podle zástupce ODS v rozpočtovém sněmovním výboru Michala Doktora vadí především výše deficitu. "Samozřejmě i struktura některých výdajových položek je nastavena tak, že nedochází k jejich snížení, a predikce do budoucna není vůbec potěšitelná. Občanská demokratická strana v závěrečném hlasování rozpočet nepodpoří," řekl poslanec.

Mezi nejčastější připomínky poslanců k rozpočtu patřilo údajné přecenění vývoje zahraničního obchodu a podhodnocení očekávané inflace. Proto rozpočtový výbor na své nedávné schůzi odhlasoval celkem 1200 pozměňovacích návrhů za zhruba sedm miliard korun. Ministr financí Bohuslav Sobotka je sice tak velkým počtem návrhů na dílčí změny v jednotlivých kapitolách znepokojen, ale je rád, že rozpočtový výbor celkový rámec rozpočtu odsouhlasil.

"Moje priorita je stále stejná: co nejmenší změny pokud jde o výdaje jednotlivých kapitol tak, aby se nezměnila struktura rozpočtu oproti té, kterou nastavila vláda. Tak, jak zatím rozpočtový výbor přijal své usnesení, je to pro mne jako pro ministra financí přijatelný vývoj," dodal ministr. Schvalování zákona o státním rozpočtu čeká sněmovnu příští pátek.

Milada Richterová, Vít Dvořák, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme