Poslanci budou jednat o změně ústavy

Imunita poslanců, senátorů a ústavních soudců by se měla omezit. Počítá s tím návrh na změnu Ústavy, kterým se má dnes zabývat sněmovna. Vláda v něm navrhuje zrušit doživotní imunitu. Ta by tak platila pouze po dobu, kdy je dotyčný senátor či poslanec ve funkci. Další změna by se měla týkat zákonodárce, který kvůli trestnému činu skončí ve vězení. V takovém případě by podle návrhu měl přijít o křeslo v parlamentu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanecká sněmovna | Foto: Jan Rosenauer

Autor návrhu vicepremiér Pavel Rychetský doufá, že poslanci novelu hned nesmetou ze stolu. "Nebylo by moudré, aby ji parlament odmítl. Bylo by moudré, aby ji přijal, prodloužil lhůtu k projednávání, aby se seriózně na půdě obou komor parlamentu změny ústavy projednávaly."

Protože jde o ústavní zákon, potřebuje, aby pro něj ve sněmovně hlasovalo 120 poslanců. Zatím se ale zdá, že návrh podporu nezíská. Proti jsou občanští demokraté i komunisté. "Je málo pravděpodobné, že by vůbec našla podporu jednotnou ve sněmovně a už vůbec ne 120 hlasů, které jsou potřebné pro to, aby prošla," říká poslankyně Eva Dundáčková z ODS. Součástí návrhu je také změna volby prezidenta z parlamentní na přímou.

Markéta Kaclová, Milada Richterová, Helena Šulcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme