Poslanci budou jednat o zrušení listinných akcií na majitele

Anonymní akcie by se měly do budoucna zrušit. Rozhodovat o tom by dnes měla sněmovna. Dolní komora tak pokračuje v maratonu mimořádných schůzí, které na tento týden nechala svolat levice i ODS. Podle ČSSD a Strany zelených, které se zákonem na zrušení listinných akcií na majitele přišly, by se normou mělo zprůhlednit vlastnictví firem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR | Foto: Tomáš Adamec

Autoři normy se opatřením snaží docílit toho, aby bylo možné u firem dohledat, kdo je vlastní. S listinnými akciemi na majitele to totiž možné není. Šéf klubu ČSSD Bohuslav Sobotka Radiožurnálu potvrdil, že do budoucna by stál o to, aby se akcie na majitele úplně zrušily, teď to podle něj bude stačit u těch listinných:

Přehrát

00:00 / 00:00

O jednání sněmovny hovořili na Rádiu Česko její místopředsedkyně za ODS M.Němcová a místopředseda ČSSD B. Sobotka s reportérkou M. Richterovou

"Sociální demokracie prosazuje úplné zrušení těchto akcií. V této chvíli jsme hledali možný kompromis, který by mohl získat podporu ve sněmovně a současně by nenarazil na odpor odborné veřejnosti. Tímto kompromisem může být zaknihování těchto akcií, což zvýší veřejnou kontrolu nad jejich držením. Pokud se nalezna odborně fundované řešení, jsme připraveni podpořit i v rámci projednávání tohoto návrhu zákona úplný zákaz těchto akcií v horizontu dvou tří let."

Akcie na majitele napomáhají korupci

S vlastním návrhem na zrušení akcií na majitele přišli i lidovci. "Akcie na majitele dneska slouží ke korupci ve veřejné správě a to tím způsobem, že když nikdo neví, kdo vlastní tyto akcie, tak nikdo neví, kdo je vlastníkem podniku, který třeba získává veřejné zakázky," vysvětlil místopředseda KDU-ČSL Jiří Carbola.

"Může tak dojít k situaci, kdy úředník, který zadává veřejnou zakázku, je současně vlastníkem akcií na majitele. Pro nás to jednoznačně znamená, že to je symbol korupce v České republice a že se s tím musí udělat pořádek," dodal Carbola.

ODS chce částečné omezení

Podle místopředsedy ODS Petra Nečase by se měl omezit přístup firem s akciemi na majitele k veřejným zakázkám. Mezi sebou podle něj ale firmy s těmito akciemi obchodovat mohou.

"Pořád jsou v Evropské unii státy, které tento právní institut mají a ve chvíli, kdy vypukne obchodní vztah mezi naší firmou, která to má zakázané, a firmou, která je v rámci Evropy a která je má akcie na doručitele, to je potom diskriminace českých firem. Ve veřejnému sektoru neexistuje, aby firma jejíž vlastnická struktura byla založena na anonymních akciích na doručitele jakýmkoliv způsobem dosáhla na jakoukoliv zakázku z veřejného sektoru, ale ve vztahu dvou soukromých firem je to jejich věc."

Milan Kopp, Veronika Malá, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme