Poslanci budou kontrolovat armádní rozvědku

Poslanci budou kontrolovat vojenskou zpravodajskou službu. Ministr obrany Jaroslav Tvrdík nabídl skupině poslanců branněbezpečnostního výboru, že jim umožní nahlížet do tajných vojenských materiálů. Kvůli případu bývalého agenta vojenské kontrarozvědky Karla Srby se také změní kontrolní systém na ministerstvu obrany. Na další vyšetřování ale dále platí informační embargo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaroslav Tvrdík a Jiří Giesl | Foto: René Volfík

Zatím přesně neurčená skupina poslanců dostane povolení nahlížet do tajných vojenských materiálů. Stane se tak součástí nově vytvářeného kontrolního systému vojenské zpravodajské služby. "Přestože to zákon neukládá, tak jsme nabídli možnost rozšířené parlamentní kontroly. Domnívám se, že první výsledky průběžného šetření budou známy na konci měsíce," řekl ministr obrany Jaroslav Tvrdík.

Tvrdík už přijal taková opatření, aby se nemohla opakovat situace, že důstojníci rozvědky neuposlechli rozkaz ministra. Reagoval tak na pokračující vyšetřování případu bývalého sekretáře ministerstva zahraničí a agenta vojenské rozvědky Karla Srby, který je obviněný z přípravy vraždy novinářky Sabiny Slonkové a podezřelý z rozsáhlých majetkových operací.

Podle Tvrdíka důstojníci v tomto případě jednali neprofesionálně. "Zatím máme pocit, že došlo k porušení služebních předpisů a vyvodíme proti konkrétním jednotlivcům odpovědnost," uvedl ministr.

Vyšetřování případu Karla Srby pokračuje a první výsledky by mohly být k dispozici koncem měsíce. Na právě probíhající schůzi Poslanecké sněmovny se také rozhodne, zda se kauzou bude zabývat také sněmovní vyšetřovací komise.

Lenka Šumová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme