Poslanci budou opět hlasovat o registrovaném partnerství

O zákonu o registrovaném partnerství možná už dnes rozhodne Poslanecká sněmovna. Prezident Václav Klaus normu o svazcích lidí stejného pohlaví vetoval. K jeho přehlasování proto musí zastánci zákona získat nejméně 101 hlasů z 200.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanecká sněmovna | Foto: Česká televize

Pro by mohla zvednout ruku většina sociálních demokratů, unionistů a komunistů, naopak proti budou lidovci. Podpořit spornou normu by mohli někteří občanští demokraté. První místopředseda strany Petr Nečas si ale netroufá předjímat, jak se poslanci ODS zachovají.

"Nedokáži říci, kolik poslanců bude hlasovat pro a kolik proti. Po pravdě řečeno ani nemám právo tyto údaje zjišťovat. V drtivé většině hlasování v poslaneckém klubu, a to i v uplynulých letech, i u tohoto konkrétního návrhu drtivá většina poslanců Občanské demokratické strany hlasovala proti tomuto zákonu. Nemám důvod se domnívat, že tomu bude jinak i v tomto případě," řekl Nečas.

Premiér Jiří Paroubek přesvědčoval sociálnědemokratické poslance, aby pokud možno všichni pro zákon hlasovali. ODS, jak potvrdil první místopředseda strany Petr Nečas, Paroubka obviňuje z toho, že zákon o registrovaném partnerství zneužívá v předvolebním boji. Doposud totiž podle něho všechna hlasování, která nad tímto zákonem probíhala v Poslanecké sněmovně v uplynulých letech, byla napříč stranami.

"Žádná strana si nezvolila znásilňovat svědomí, případně náboženský postoj svých poslanců. Až první politik byl pan Paroubek, který bez ohledu na osobní názory, vyznání a podobně nutí své poslance k tomu, aby veřejně stávali na klubu, deklarovali svůj postoj a bez ohledu na své svědomí tento zákon podpořili," dodal.

Renáta Prátová, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme