Poslanci budou opět rozhodovat o exekucích dávek na živobytí
Poslanci by dnes měli znovu rozhodovat o exekuci dávky na živobytí. Podle návrhu zákona poslankyň ODS Ivany Řápkové a Lenky Kohoutové by tyto exekuce mohly obce využít na splácení dluhů za bydlení nebo pokuty. Předlohu vrátil sněmovně oranžový Senát. Senátorům se nelíbilo mimo jiné to, že nahrávají lichvářům.
Podle spoluautorky návrhu, bývalé primátorky Chomutova Ivany Řápkové, může zákon posloužit i jako prevence.
O exekucích dávek na živobytí mluvila na Radiožurnálu poslankyně ODS Lenka Kohoutová
„Města nemají k dispozici žádnou legální cestu, jak si vymoci pohledávky. Samozřejmě jsou to dluhy za nájemné, ale co nás zajímá především, jsou dluhy za pokuty. Protože tito lidé, pokud se opakovaně dopouštějí pokut, nemusejí je zaplatit, jelikož berou pouze dávku, která exekuci nepodléhá. Tak dochází k pocitu, že jsou nepostižitelní. Jejich agresivita vzrůstá tak, jak je to, bohužel, vidět třeba na Šluknovsku,“ uvedla Řápková.
Boj s lichvou?
Kritici návrhu varují, že tím otevřou cestu i pro lichváře nebo společnosti, které lidem v sociální nouzi poskytují úvěry. Normu z těchto důvodů odmítá i poslanec ČSSD Jeroným Tejc.
ČTĚTE TAKÉ: Exekuce dávek životního minima prý problémové obyvatele neřeší
„Neřeší tu věc komplexně a především bude znamenat, že všichni, kteří platíme z daní sociální dávky lidem, budeme prostřednictvím těchto dávek více a lépe platit lichvářům, kteří těmto lidem půjčují. Bude to znamenat, že pro všechny, kteří těmto lidem ve složité situaci půjčují formou spotřebitelských úvěrů a půjček na hraně zákona, dáváme lepší právní nástroj pro to, aby tyto peníze vymáhali,“ obává se Tejc.
„Páni senátoři za sociální demokracii nám v poslední době vracejí vše. Beru to tedy trochu jako sportovní utkání. Je divné, že se sociálnědemokratičtí senátoři nebaví se svými starosty. Protože toto je především nástroj pro starosty jak na chronické neplatiče. Jak pomoci starostům k tomu, aby vymáhali práva státu,“ říká Lenka Kohoutová a pokračuje:
Hosty Ozvěn dne byli právník občanského sdružení Iuridicum Remedium Pavel Čižinský a výkonný místopředseda Svazu měst a obcí Jaromír Jech
„Nemá to nic společného s lichvou, na tu musíme jít úplně jinak. Lichváři si zaslouží speciální detektivy, kteří budou na úrovni Úřadu na odhalování organizovaného zločinu. Lichva je věcí, která se nám rozmáhá, ale musíme s ní bojovat jinak.“
Poslankyně vysvětluje, že jde o rozdíl mezi existenčním a životním minimem. Člověku vždy zůstane existenční minimum, tedy 2020 korun.
Kohoutová zároveň odmítá, že by člověk, který pobírá jen 2020 korun byl potravou pro lichváře: „Ten člověk bude mít dále nárok na příspěvek na bydlení, pro děti platí vždy životní minimum, což je částka přes 3000 korun.“
S existenčním minimem většinou žít nelze
Západní filozofie zákona podle právníka občanského sdružení Iuridicum Remedium Pavla Čižinského je, že na lid je třeba přísnost, že radikálně zhoršuje postavení lidí, kteří žijí s exekucemi:
„Mnozí z nich se z exekucí nikdy nedostanou. Právní stát má i nějaké mechanismy, aby i během těch exekucí ti lidé mohli nějakým způsobem existovat a doslova neumřeli hlady. A tento princip je teď narušován. S existenčním minimem většinou žít nelze. Někteří se do dluhů dostali nezaviněně, do dluhů se může dostat každý a těm hrozí, že budou žít ještě mnohem bídněji, než dnes a už dnes se žije velice bídně s dluhy.“
Svaz měst a obcí návrh podle výkonného místopředsedy Jaromíra Jecha jednoznačně podporuje:
„Myslíme si, že to pomůže. Tam je ještě jedna věc: ono se to týká ne tak velkého množství lidí, že je několik milionů exekucí neznamená, že exekuce jsou svázány s těmi lidmi, co obcházejí zákon. Naše společnost volá po tom, aby byly dodržovány pravidla pro všechny stejné a je možné, že se spoluobčané ocitnou v nevýhodné sociální situaci, ale je možnost tady cosi řešit, jsou slušní a oni chtějí, aby tento metr platil pro všechny.“