Poslanci budou přednostně projednávat vládní návrhy

Poslanci dnes začnou podle dohody s premiérem Janem Fischerem projednávat vládní priority. K těm patří například takzvaný protikorupční balíček a návrh, který zajistí dávky životního minima pro invalidy i v případě, že neodpracují povinné hodiny.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Jan Fischer ve sněmovně

Premiér Jan Fischer ve sněmovně | Foto: Tomáš Adamec

Dohodu o tom, že se vládou vybrané předlohy budou projednávat dnes a příští středu 17. března a že před ně parlamentní kluby nebudou předřazovat své zákony, poslanci respektují. Dohodnutý systém středečních jednání o vládních prioritách potvrdil Rádiu Česko i předseda sněmovny za ČSSD Miloslav Vlček:

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž o středečním jednání poslanecké sněmovny připravila parlamentní zpravodajka Milada Richterová.

"Svolal jsem jednání předsedů poslaneckých klubů a parlamentních stran s premiérem a tam jsme se dohodli na 15 nebo 16 bodech, které bychom projednali v těchto dvou dnech. To bylo schváleno, takže začínáme první a druhé čtení těchto návrhů a příští středu bychom začali třetí čtení."

Neznamená to ale, že poslanecké kluby budou pro tyto návrhy hlasovat, jen umožní, aby se projednávaly. Podle Vlčka by se mělo stihnout projednat vše, na čem se strany domluvily.

ODS má výhrady k protikorupčnímu balíčku

Se systémem středečních dnů vyhrazených pro projednávání vládních prioritních návrhů souhlasí i ODS. Rádiu Česko to potvrdil místopředseda strany Petr Gandalovič: "Já si myslím, že to je alespoň minimální dohoda v tom směru, aby byla schválena legislativa, která je pro tuto zemi nutná, kterou vláda připravila,a aby se politické debaty omezily na ostatní dny. To znamená, oni navrhnou dárečky, my se zase budeme snažit tomu zabránit."

ODS má ale výhrady vůči protikorupčnímu balíčku. "Vůči tomuto návrhu jsme se postavili tak, že bude projednáván v řádném legislativním procesu. To znamená, že tam nepochybně budou načteny nějaké pozměňovací návrhy, které by zmírňovaly dopady, které nám na tom nejvíce vadí. S chvályhodným a správným bojem proti korupci se sveze obrovský zásah do soukromí občanů, kteří jsou poctiví a kteří nikdy nic špatného neudělali," vysvětlil Gandalovič. S ostatními předlohami vlády jinak ODS problém nemá.

Lidovci jsou proti novele zákona o léčivech

Třeba lidovci ale budou chtít u některých vládních předloh delší řádnou debatu, například u vládní novely zákona o léčivech. "Navazuje na rozhodnutí Úřadu pro ochranu osobních údajů, který se postavil proti registru léčiv tak, jak byl původně schválen. Ministerstvo zdravotnictví tedy ve shodě s tímto úřadem předkládá novou verzi. My ovšem máme stanovisko komory lékárníků a lékařů, které se staví negativně k této změně," říká předsedkyně KDU-ČSL Michaela Šojdrová.

"Obě komory se obávají zneužití tohoto registru, proto KDU-ČSL nepodpoří zkrácené projednání tohoto návrhu zákona. Budeme pro, aby zákon prošel prvním čtením a aby se otevřela diskuze ve výboru. Jsme ochotni o návrhu diskutovat, ale nechceme znovu připustit, abychom schválili zákon, který nebude funkční a který v sobě obsahuje určitá rizika zneužití," vysvětluje Šojdrová.

Rozhodnutí sněmovny projednat teď důležité vládní návrhy vždy ve středu dneškem počínaje respektují i komunisté. "Je to dohoda všech politických stran a my tu dohodu respektujeme, i když se nám zdá podivné, že k tomu, aby sněmovna pracovala, musí být přijímána zvláštní dohoda," řekl Rádiu Česko šéf poslanců KSČM Pavel Kováčik.

Komunistům vadí vyslání vojáků do Afghánistánu

Podle něj komunisté podpoří řadu vládní návrhů: "Řadu z nich budeme podporovat, ale například vyslání vojáků do Afghánistánu v žádném případě nepodpoříme. Podpoříme všechny věci, které řeší krizi a které nejsou příliš politické anebo příliš doprava, které nejsou v rozporu s naším volebním programem. Budeme třeba podporovat protikorupční balíček a všechny protikorupční záležitosti, byť k nim máme určité výhrady."

Systém střed pro debatu o návrzích vlády vítají i Zelení. Předseda jejich poslanců Přemysl Rabas zároveň opatrně dodává: "To, které návrhy podpoříme nebo ne, teď nebudu zmiňovat, ale ten systém se mi zdá velmi dobrý, aby nejdůležitější věci byly do konce volebního období projednány."

Milada Richterová, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme