Poslanci budou řešit nefungující IT systém lékového ústavu

Problematický a nefunkční IT systém Státního ústavu pro kontrolu léčiv budou v lednu řešit poslanci. Chod ústavu, který v Česku hlídá pohyb, cenu nebo kvalitu léků či zdravotnického materiálu, částečně ochromil spor o autorská práva na počítačové programy. Některé databáze jsou nyní mimo provoz. Pacienti tak například nedostanou léky na elektronický recept.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

K prioritám lékárníků patří i zavedení pevných doplatků na léky pro všechny pacienty v každé lékárně (ilustrační foto)

K prioritám lékárníků patří i zavedení pevných doplatků na léky pro všechny pacienty v každé lékárně (ilustrační foto) | Foto: Eva Odstrčilová

IT systém zkolaboval ještě před Vánocemi, když servisní IT firma Tronevia na základně předběžného opatření soudu odinstalovala počítačové programy, které jsou předmětem autorského sporu.

„Došlo k poškození dalších návazných systémů, včetně spisové služby, což znamenalo v podstatě paralyzaci toho úřadu,“ říká Miroslav Palát z České asociace dodavatelů zdravotnických prostředků.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslanci se budou v lednu zabývat nefunkčními e-recepty a další registry lékového ústavu. Databáze přestala fungovat kvůli sporu o autorská práva

Podle něj státní úřad, který kontroluje kvalitu, cenu a pohyb léků a materiálů, ztratil nad svou agendou kontrolu.

Ředitel Ústavu pro kontrolu léčiv Zdeňka Blahuty odmítá tvrzení, že by úřad ztratil veškeré informace o pohybu léčivých přípravků v rámci České republiky. Podle něj se už mnohé registry podařilo zprovoznit.

„Veškeré dozorové činnosti ústavu v oblasti léčivých přípravků jsme schopni bez problému plnit, je to pouze administrativně zdlouhavější. Máme již vytvořenou alternativní cestu, kdy oni nám dodávají tyto informace na základě náhradního rozhraní a my je přijímáme elektronicky,“ tvrdí.

Dlouho neřešený spor mezi IT firmou a lékovým úřadem kritizuje prezident České lékárnické komory Lubomíra Chudoba.

„Není přeci možné, aby u vrcholné státní instituce došlo k tomu, že se dostane do soudního sporu s IT firmou, která pro ni na zakázku připravuje systém. Pokud dojde k takovému kolapsu, tak je možná důvod, aby se o to začala zajímat protikorupční policie,“ prohlásil Chudoba.

Případem SÚKLu se bude zabývat zdravotnický výbor Poslanecké sněmovny. Jeho předseda Rostislav Vyzula z hnutí ANO SMSkou Českému rozhlasu vzkázal, že jde o naprosto skandální problém a požaduje, aby ho řešilo i ministerstvo zdravotnictví.

Iveta Vávrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme