Poslanci budou řešit policejní opatření při nedávné návštěvě čínského prezidenta v Praze

Sněmovnu dnes čeká další mimořádná schůze. Tentokrát budou poslanci diskutovat o postupu policie během nedávné návštěvy čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Praze. Jednání prosadily opoziční TOP 09 a ODS. Spor vyvolává mimo jiné uzavření Hradčanského náměstí, kam se nedostali účastníci oznámeného shromáždění na podporu Tibetu. Podle kritiků šlo o porušení ústavního shromažďovacího práva.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na Hradčanské náměstí policie demonstranty nepustila

Na Hradčanské náměstí policie demonstranty nepustila | Foto: Filip Harzer

„Když se podíváme na bezpečnostní opatření v roce 2008 při návštěvě (bývalé americké, pozn. red.) ministryně zahraničí Condoleezzy Riceové, identické opatření probíhalo právě na Hradčanském náměstí. Stejně tak tomu bylo i při návštěvách prezidenta Spojených států amerických Baracka Obamy a Dmitrije Medveděva (tehdejšího ruského prezidenta, pozn. red.),“ uvedl minulý týden policejní prezident Tomáš Tuhý.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslanci budou řešit policejní opatření při nedávné návštěvě čínského prezidenta v Praze

Přiznal pochybení jen v případě pražské FAMU, kde se policisté zajímali o vyvěšení tibetské vlajky na budovu školy. Za takový postup se policie omluvila.

„Pozice pana ministra a pana policejního prezidenta je, že případ, který se tady stal, je uzavřená věc, že odpovědnost je v podstatě na těch dvou policistech, kteří tady byli, plus na jejich přímém nadřízeném,“ řekl po setkání s ministrem vnitra Milanem Chovancem z ČSSD děkan FAMU Pavel Jech.

Pravicoví poslanci z ODS a TOP 09, kteří mimořádnou schůzi prosadili, ale tvrdí, že policisté během návštěvy čínského prezidenta bezdůvodně omezovali práva obyvatel. Předseda poslanců TOP 09 František Laudát chce, aby ministr vnitra vysvětlil, kdo dával policistům rozkazy třeba právě ohledně návštěvy FAMU.

„Policista by neměl bez rozkazu dělat některé věci typu návštěva na vysoké škole, porušení akademické svobody za vyvěšení tibetské vlajky. Chceme, aby se to příště neopakovalo. Důsledky pro viníky by měly být důrazné a jasné a viníci by měli být označeni zcela jednoznačně,“ upozornil.

Jen KDU-ČSL zatím řekla, že program podpoří

Poslanci vládního hnutí ANO zatím nevědí, jestli program mimořádné schůze podpoří. I kdyby neprošel, stejně budou moci vystoupit poslanci s přednostním právem, tedy například šéfové stran a klubů. A odpovídat bude mít možnost i ministr vnitra. K tématu se tedy sněmovna určitě dostane.

ČSSD program schůze podle předsedy poslanců Romana Sklenáka nepodpoří: „Schůze začne, určitě ve dvou hodinách, které jsou na ni vyhrazeny, bude probíhat diskuze jak ze strany opozičních poslanců, kteří schůzi svolali, tak bude přítomen pan ministr vnitra, který je připraven podat vysvětlení. Ale dohodli jsme se, že není důvod k tomu, abychom schvalovali program schůze.“

Jediná vládní strana, která jasně řekla, že program schůze podpoří, je KDU-ČSL. „Domníváme se, že to je citlivé téma, občany zajímá a je potřeba se tomu věnovat skutečně podrobně a přijmout ideálně nějaké usnesení nebo sdělit, kde se pochybilo, kdo pochybil, aby se příště takové záležitosti neopakovaly,“ vysvětlil šéf poslanců Jiří Mihola.

Program schůze nepodpoří opoziční KSČM. Opoziční straně Úsvit – Národní koalice připadá projednávání policejních opatření ve sněmovně zbytečné.

„My jsme nepodpořili ani zařazení toho bodu na řádnou schůzi, tím pádem předpokládám, že nepodpoříme ani program mimořádné schůze. My si zkrátka myslíme, že v dnešní době máme mnohem důležitější věci, kterými bychom se měli zabývat,“ myslí si poslanec Martin Lank.

Jana Čermáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme