Poslanci budou rozhodovat o dalším osudu důchodové reformy

Sněmovna bude rozhodovat o spuštění důchodové reformy. Na programu má prezidentem vetovaný prováděcí zákon k reformě penzí, který řeší převody peněz do penzijních fondů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) se ve sněmovně radí s premiérem Petre Nečasem (ODS) | Zdroj: ČTK

Václav Klaus novelu vetoval s tím, že na podobě důchodové reformy, kterou má umožnit, není shoda politická ani společenská.

Poslanci by se měli k normě vrátit po přerušení své schůze z minulého týdne. Jeden z vetovaných zákonů je zásadní pro spuštění druhého pilíře reformy. Umožní totiž převody peněz do penzijních fondů.

Pokud sněmovna Klausovo veto nepřehlasuje, hrozí reformě odklad. To potvrdila i místopředsedkyně TOP 09 a poslankyně Helena Langšádlová.

„Prakticky není možné potom ten systém spustit a je nezbytné odložit účinnost důchodové reformy, protože by to vyvolalo obrovskou nejistotu. A v podstatě by to neumožnilo naplnění té důchodové reformy.“

„Ale je to samozřejmě i tak velmi špatně, protože každé odložení je ztrátou příležitosti zejména pro mladou generaci, která půjde do důchodu v době, kdy demografický poměr bude úplně jiný. A měli bychom jí dát šanci,“ myslí si poslankyně Langšádlová.

O odklad penzijní reformy naproti tomu usiluje opoziční ČSSD. Ta už k tomu má, jak potvrdil její poslanec Roman Sklenák, připravený návrh zákona.

„My samozřejmě ty dva zákony vetované prezidentem nepodpoříme. My jsme naopak podali návrh na odložení celé důchodové reformy o dva roky. Domníváme se, že v tuto chvíli spouštět důchodovou reformu tak, jak byla připravena, je hazard za jakoukoliv únosnou hranicí,“ tvrdí za sociální demokraty Roman Sklenák.

Věra Pfeifferová, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme