Poslanci budou rozhodovat o zvýšení poplatků za rozhlas a televizi

Poslance dnes čeká pokračování debaty o tom, zda zvýšit rozhlasové a televizní poplatky. Návrhy na úpravu poplatků, které nerostly od roku 1997, zatím ve sněmovně nezískaly potřebnou podporu a shodu politiků. Teď jsou ve hře dvě poslanecké předlohy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Divák před televizí | Foto: Jan Rosenauer

Jedna na zvýšení televizních poplatků ze 75 na 100 korun a rozhlasových z dosavadních 37 na 45 korun měsíčně. Druhá, z dílny tří sociálních demokratů v čele s Ladislavem Skopalem, počítá jen s jednorázovým zvýšením poplatků za rozhlas.

Skopal přitom chce, aby prvním čtením prošly obě novely. Pro svou ale požádá o zkrácení jednací lhůty z 60 na 30 dnů, aby mohla být na další schůzi schválena. "O druhém zákonu bude delší diskuze, protože se týká nejenom koncesionářských poplatků, ale i reklamy v televizi," doplnil Skopal.

Nesouhlasí s tím ale autorka návrhu na zvýšení koncesionářských poplatků oběma veřejnoprávním médiím Taťána Fischerová. Tvrdí, že financování veřejnoprávní televize a rozhlasu se musí řešit najednou. "Rozhlasový návrh se stejně musí dopracovat a přidat tam další paragrafy, tak proč nevzít rovnou ten, kde je to všechno," řekla.

Zvyšování poplatků ve sněmovně dlouhodobě odmítá opozice. Občanští demokraté se obávají, že veřejnoprávní televize bude s penězi plýtvat, komunisté varují před zdražováním. Zástupci České televize tvrdí, že ČT vyčerpala vnitřní zdroje a pokud odvody neporostou, dostane se do krize, nebude mít na rozvoj digitálního vysílání a omezí původní tvorbu.

Milada Richterová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme