Poslanci budou rozhodovat o zvýšení poplatků za rozhlas a televizi

Poslance dnes čeká pokračování debaty o tom, zda zvýšit rozhlasové a televizní poplatky. Návrhy na úpravu poplatků, které nerostly od roku 1997, zatím ve sněmovně nezískaly potřebnou podporu a shodu politiků. Teď jsou ve hře dvě poslanecké předlohy.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Divák před televizí

Divák před televizí | Foto: Jan Rosenauer

Jedna na zvýšení televizních poplatků ze 75 na 100 korun a rozhlasových z dosavadních 37 na 45 korun měsíčně. Druhá, z dílny tří sociálních demokratů v čele s Ladislavem Skopalem, počítá jen s jednorázovým zvýšením poplatků za rozhlas.

Skopal přitom chce, aby prvním čtením prošly obě novely. Pro svou ale požádá o zkrácení jednací lhůty z 60 na 30 dnů, aby mohla být na další schůzi schválena. "O druhém zákonu bude delší diskuze, protože se týká nejenom koncesionářských poplatků, ale i reklamy v televizi," doplnil Skopal.

Nesouhlasí s tím ale autorka návrhu na zvýšení koncesionářských poplatků oběma veřejnoprávním médiím Taťána Fischerová. Tvrdí, že financování veřejnoprávní televize a rozhlasu se musí řešit najednou. "Rozhlasový návrh se stejně musí dopracovat a přidat tam další paragrafy, tak proč nevzít rovnou ten, kde je to všechno," řekla.

Zvyšování poplatků ve sněmovně dlouhodobě odmítá opozice. Občanští demokraté se obávají, že veřejnoprávní televize bude s penězi plýtvat, komunisté varují před zdražováním. Zástupci České televize tvrdí, že ČT vyčerpala vnitřní zdroje a pokud odvody neporostou, dostane se do krize, nebude mít na rozvoj digitálního vysílání a omezí původní tvorbu.

Milada Richterová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme