Poslanci budou schvalovat občanský zákoník a daňovou reformu

Poslanci mají dnes na pokračující schůzi rozhodnout například o daňové reformě, jak se říká zákonu zavádějícímu jedno inkasní místo. Sněmovna má hlasovat mimo jiné také o novém občanském zákoníku. Obě novely by po schválení měly mít účinnost až od roku 2014.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanecká sněmovna

Poslanecká sněmovna | Foto: Tomáš Adamec

Rozsáhlý kodex, který obsahuje přes 3000 paragrafů, znamená podle předkladatelů rozchod s komunistickým právem. Ve sněmovně tak bude čelit návrhu opoziční KSČM na zamítnutí, protože podle komunistů jen zvýhodní majetnější lidi a ostatní prý nebudou mít na to domoci se svých práv.

Přehrát

00:00 / 00:00

Milada Richterová se zajímala, jak jsou zákonodárci nakloněni schvalování daňové reformy a občanského zákoníku

K předloze mají zásadní výhrady i sociální demokraté. Zákon bude podle nich nesrozumitelný a lidé se dostanou do složitých situací třeba v otázce dědictví. Problémy může podle ČSSD v budoucnosti způsobit už jen samotný výklad nového občanského zákoníku.

Ke kodexu zákonodárci připojili přes 60 stran pozměňovacích návrhů. Připomínkují pasáže týkající se právního postavení zvířat, rodinného práva i nájemního bydlení.

Sněmovní ústavně-právní výbor navrhl v předloze udělat některé změny. Potvrzuje to předkladatel normy, ministr spravedlnosti za ODS Jiří Pospíšil: „Jedná se o několik pozměňovacích návrhů typu: jak dlouhou dobu má být zvíře odloženo v útulku, než může být nabídnuto novému majiteli. Jedná se tedy o drobnosti.“

Pospíšil dále dodává, že i odpůrci kodexu uplatnili své připomínky v průběhu dlouhého projednávání a důkladné diskuse a že věří v jeho schválení.

„Pokud bude schválen, čeká nás náročné projednávání na půdě Senátu, kde samozřejmě díky tomu, že opoziční síly mají většinu, si nejsem jistý výsledkem projednávání,“ sděluje své obavy Jiří Pospíšil.

Předložené změny se týkají například i tolik diskutované úpravy veřejné prospěšnosti, posílení práv dětí v dětských domovech, opuštěných nemovitostí nebo omezení zvyšování nájemného. Navržené poslanecké úpravy s největší pravděpodobností ve sněmovně neprojdou.

Nový občanský zákoník má kromě jiného změnit také některé zažité instituty civilního práva. Například dědic bude za dluhy zemřelého odpovídat v plném rozsahu, zatímco dnes za ně ručí jen do výše zděděného majetku.

Norma zavádí více než 6 tisíc nových pojmů. Kritici tvrdí, že takový zásah rozkolísá právní řád. Na druhou stranu kodex odstraní zbytečný formalismus, dá smluvním stranám větší volnost ujednat si, co je pro ně vyhovující.

Dnes může i drobný formální odklon od zákona celou smlouvu zneplatnit. Zákoník připravoval tým profesora Karla Eliáše 11 let.

Platnost reforem od 2014, výjimkou je danění hazardu

Také reformu daní čeká zřejmě roční odklad účinnosti na rok 2014. Výjimkou je hazard, který bude přísněji zdaněn již od příštího roku. Podle předsedy poslaneckého klubu ODS Zbyňka Stanjury půjdou peníze z hazardu obcím a státu v pravděpodobném poměru 70:30.

Vládní návrh má změnit i systém výběru daní a odvodů přes jednotná inkasní místa. Požaduje také například zrušit výpočet daně ze superhrubé mzdy a současně zvýšit daň z příjmu o čtyři procenta.

Přehrát

00:00 / 00:00

O odkladu daňové reformy mluvili ve Světě o osmé předseda poslaneckého klubu TOP 09 Petr Gazdík a předseda Věcí veřejných Radek John

Pravděpodobně také skončí daňové zvýhodnění stravenek. Koalice chce v příštích dvou letech najít způsob, jak změnit zvýhodnění závodního stravování. Ministerstvo financí navrhuje místo benefitů roční daňový bonus tři tisíce korun. Věci veřejné chtějí daňové zvýhodnění stravenek zachovat.

O některých sporných bodech předlohy jednaly ještě včera večer špičky vládní koalice, které potvrdily odložení účinnosti daňové reformy.

„Odklad daňové reformy velmi prospívá věci, protože to, proti čemu jsme protestovali, a sice přechod ze superhrubé mzdy na hrubou, znamená výpadek do státního rozpočtu20 miliard. A v situaci, v jaké budeme ekonomicky příští a přespříští rok, si výpadek 20 miliard neumíme představit. Čili uleví se státu, bude mít 20 miliard, proto je dobře, že reforma se odkládá,“ poznamenal ve Světě o osmé předseda Věcí veřejných Radek John.

Také podle šéfa poslanců TOP 09 Petra Gazdíka jde o pozitivní zásah do reformních plánů vlády. „V tom smyslu, že se daňová reforma sladí s novelou občanského zákoníku, který je přijímán současně a který taktéž bude platit od 1. ledna 2014. Pro občany to bude mnohem komfortnější stav, kdy ty zásadní změny proběhnou k jednomu datu,“ uvedl Gazdík.

ČSSD nesouhlasí, obstrukce ale neplánuje

Nejsilnější opoziční strana ČSSD reformu rozhodně nepodpoří.

„Vede k dalšímu přenášení daňové zátěže na zaměstnance,“ říká předseda sociálních demokratů Bohuslav Sobotka a dodává, že zaměstnanci jsou také poškozeni rušením některých daňových benefitů, včetně daňové podpory stravenek.

„Ten návrh vede k dalšímu poklesu daňové kvóty, to znamená v příštích letech způsobí další výpadky ve veřejných rozpočtech a stát to bude muset dohánět novými rozpočtovými škrty,“ vysvětluje své odmítavé stanovisko Sobotka.

Toto řešení nepovažuje Sobotka za šťastné v této době, kdy schodek státního rozpočtu se pohybuje kolem 130 miliard korun. Obstrukce v této věci neplánují.

Milada Richterová, Martin Drtina, Lucie Husárová 1, Květa Moravcová, mta, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme