Poslanci budou schvalovat státní rozpočet na příští rok

Poslanci mají dnes schvalovat státní rozpočet na příští rok. Hlasování o stovkách pozměňovacích návrhů zabere zákonodárcům i tentokrát několik hodin. Přesouvat se budou jen peníze z jednotlivých kapitol, základní rámec rozpočtu už je daný: Příjmy 884,4 miliardy, výdaje 958,8 miliardy korun a schodek ve výši 74,4 miliardy korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Parlament ČR, Poslanecká sněmovna | Foto: Jan Rosenauer

Očekává se, že Sněmovna zákon schválí především hlasy poslanců vládní koalice. Jako pracně hledaný kompromis by ho měli podpořit kromě ČSSD i unionisté a křesťanští demokraté. Českému rozhlasu to potvrdil místopředseda KDU-ČSL a ministr zahraničí Cyril Svoboda.

"Protože je to nejenom výsledek koaliční dohody, ale republika nyní nepotřebuje žádnou turbulenci a žádnou krizi. Ekonomika potřebuje státní rozpočet, aby mohl stát fungovat," vysvětlil Svoboda důvody lidovecké podpory rozpočtu.

K vládnímu návrhu státního rozpočtu mají výhrady opoziční komunisté. Projdou-li ale hlasováním některé jejich pozměňovací návrhy, nebudou zřejmě zásadně proti a hlasování se zdrží. Na zásadním nesouhlasu s navrženým rozpočtem na příští rok bude trvat ODS.

Předseda poslanců nejsilnější opoziční strany Vlastimil Tlustý Českému rozhlasu 1-Radiožurnálu řekl proč: "Vláda zvyšuje daně, vybírá od lidí stále více peněz a zároveň stále pokračuje v hospodaření na dluh a to nejde dohromady. Všechny instituce a všichni experti doporučují, že pokud jsou zvyšovány daně a dochází k hospodářskému růstu, tak nemůže pokračovat takovéto zadlužování. Protože pokračuje, tak mi návrh nepodpoříme."

Milada Richterová, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme