Poslanci budou schvalovat státní rozpočet na příští rok

Sněmovna dnes rozhodne o státním rozpočtu na příští rok. Vládní návrh počítá se schodkem 105 miliard korun. Poslanci definitivně rozhodnou o přesunech peněz v jednotlivých kapitolách. Ty by se podle podaných pozměňovacích návrhů měly pohybovat v řádech miliard korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanecká sněmovna 6.12.2011 | Foto: Filip Jandourek

Jedna miliarda by měla nově jít na sport, kulturní památky a sociální projekty. Minulý týden to slíbil ministr financí Miroslav Kalousek v případě, že Senát schválí změny ve zdanění hazardu, což se stalo. Většina ostatních návrhů na změny podle Kalouska neuspěje.

„Ze zákona je stanovena vládní rozpočtová rezerva ve výši 0,3 procenta celkových výdajů státního rozpočtu. Budu povinen při hlasování o pozměňujících návrzích sledovat bilanci schvalovaných pozměňujících návrhů a v okamžiku, kdy by tato hladina měla být snížena pod zákonný limit, budu muset trvat na tom, že takové pozměňující návrhy už jsou nehlasovatelné,“ uvedl Miroslav Kalousek.

Poslanci navrhli ve státním rozpočtu změny v řádu miliard korun. Sociální demokraté chtějí například víc peněz na sociální služby, pro policii a hasiče i vysoké školy. I když ČSSD rozpočet jako celek nepodpoří, pro návrh ministra financí Miroslava Kalouska ruku její poslanci zvednou. Radiožurnálu to potvrdil šéf strany Bohuslav Sobotka.

„Ten poslední návrh j návrh na zajištění prostředků pro financování sportu. Je to návrh, který paradoxně přednesl ministr financí Kalousek, ale je to návrh, který byl přednesen v souvislosti s tím, že sociální demokraté upravili v Senátu novelu loterijního zákona a jedním z našich cílů bylo posílit financování sportu v příštím roce. Čili nepochybně podpoříme návrh na to, aby ve prospěch sportu šlo zhruba 800 milionů korun navíc,“ řekl Bohuslav Sobotka.

Komunisté státní rozpočet jako celek nepodpoří. Potvrdil to šéf poslanců KSČM Pavel Kováčik.

„My podpoříme všechny změny, které vedou ke zlepšení infrastruktury. Nepodpoříme státní rozpočet jako celek, zejména proto, že už se to staví jakoby nepokrytě, že to je stejně dočasné, že stejně ta čísla nejsou reálná, že se to stejně bude měnit. My si počkáme na ty změny, jak to bude,“ uvedl Pavel Kováčik.

„My si samozřejmě myslíme, že pro rozvoj konkurenceschopnosti by bylo dobře najít ještě další peníze na infrastrukturu, protože místo toho, abychom platili nezaměstnané, by bylo lepší je zaměstnat na stavbách dálnic, nicméně je to vydiskutováno. My nebudeme vznášet žádné další požadavky a Věci veřejné rozpočet podpoří,“ potvrdil za Věci veřejné předseda strany Radek John.

Věra Pfeifferová, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme